ای جانم .

قوطی خالی

در یک شرکت بزرگ ژاپنی تولید کننده وسایل آرایشی یک مورد به یاد ماندنی اتفاق افتاد ، شکایتی از یک مشتری به شرکت رسید . او اظهار داشت هنگام خرید یک بسته صابون متوجه شده است که قوطی خالی است .بلافاصله با تاکید و پیگیری های مدیر ارشد کارخانه این مشکل بررسی و دستور صادر شد که خط بسته بندی اصلاح گردد ، و قسمت فنی مهندسی نیز تدابیر لازم را برای پیشگیری از تکرار چنین حادثه ای اتخاذ کند . مهندس ها نیز دست بکار شدند و راه حل پیشنهادی خود را ارائه دادند بدین ترتیب با تلاش شبانه روزی مهندس ها ، خط بسته بندی به دستگاه اشعه ایکس مجهز شد ، سپس دو نفر کاربر نیز برای نظارت دائمی پشت دستگاهها گماشته شدند تا از عبور احتمالی قوطی های خالی جلوگیری کنند .

نکته جالب توجه این بود که درست همزمان با این ماجرا ، مشکلی مشابه در یکی از کارگاه های کوچک تولیدی پیش آمده بود ، اما آنجا یک کارمند معمولی و غیر متخصص آنرا به شیوه ای بسیار ساده تر و کم خرج تر حل کرد ، بدین گونه که یک دستگاه پنکه در مسیر خط بسته بندی تعبیه کرد تا قوطی های خالی را باد ببرد !

هر احمقی میتواند مسائل اطراف خود را بزرگ تر ، پیچیده تر و خشن تر کند ، برای حرکت در جهت عکس ، به کمی نبوغ و مقدار زیادی جرات نیاز است .

آلبرت انیشتین

+ نوشته شده در  شنبه بیستم شهریور ۱۳۸۹ساعت 9:17 AM  توسط دزدگیر کائنات   | 

خیابان جردن تهران

آشنایی با ساموئل مارتین جردن، مدیر آمریکایی دبیرستان البرز

عکس یادگاری در مقابل مک ‌کورمیک‌ هال، در سال ۱۳۰۹ هجری خورشیدی

 

 دکتر ساموئل مارتین جردن (به انگلیسی: Samuel M. Jordan) از سال ۱۸۹۹ تا سال۱۹۴۰ ریاست کالج آمریکایی تهران (دبیرستان البرز) را به عهده داشت. او بانی و سازنده دبیرستان البرز و مدرسه دخترانه آمریکایی تهران است.

جردن در سال ۱۸۷۱ میلادی در نزدیکی شهر یورک در پنسیلوانیا بدنیا آمد. پس از تحصیل در دبستان و دبیرستان در سال ۱۸۹۵ میلادی از کالج لافایت درجه B.A (لیسانس) گرفت. در سال ۱۸۹۸ درجه استادی علوم الهی (ام.ا) از دانشگاه پرینستون را دریافت کرد. در سال۱۹۱۶ کالج لافایت او را با درجه D.D (دکتر در حکمت و فلسفه) شناخت و در سال ۱۹۳۵میلادی از کالج واشنگتن و جفرسون بدرجهٔ دکترای حقوق نائل شد.

دکتر جردن در سال ۱۸۹۸ میلادی (۱۲۷۸ خورشیدی) به ایران آمد و یک سال بعد ریاست مدرسه را به عهده گرفت .در سال ۱۹۱۳ میلادی (۱۲۹۲ خورشیدی) با راه‌اندازی کلاس‌های باقیمانده دوره دوازده ساله دبیرستان تکمیل گردید. در سال ۱۹۱۸ میلادی (۱۲۹۷خورشیدی) اولین ساختمان شبانه‌روزی که در آن زمان، مک کورمیک‌ هال (Maccormick Hall) نامیده می‌شد و یک ساختمان دیگر پایان یافت.

 به پاس خدمات فرهنگی وی در کالج البرز، دو مدال و نشان به او عطا کرد:

دکتر جردن، در سال ۱۳۱۹ هجری خورشیدی از ایران رفت. دکتر جردن پس از بازگشت به آمریکا، در سال ۱۳۲۳ هجری خورشیدی، دوباره به ایران آمد و مورد استقبال شاگردان و مریدانش قرار گرفت. او ایران را وطن دوم خود می ‌نامید و همواره از آن به نیکی یاد می‌کرد. وی در سال ۱۳۳۳ هجری خورشیدی، در ۸۱ سالگى در آمريكا در گذشت.

در سال ۱۳۲۶ هجری خورشیدی، مراسمی به یاد او و برای بزرگداشت او در تالار دبیرستان البرز برگزار شد و نیم تنه سنگی وی را که استاد ابوالحسن صدیقی تراشیده بود، در کنار در ورودی آن نصب کردند. این پیکره بعدا به کتابخانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر منتقل گردید.


بزرگراه آفریقا در شمال تهران، در زمان رژیم گذشته، به یادبود وی خیابان جردن نام گرفته بود، نامی که هنوز هم بطور غیر رسمی کاربرد دارد.

کتابی به نام "روش دکتر جردن" به قلم شکرالله ناصر در دیماه ۱۳۲۳ در تهران منتشر شده که در آن به شیوه کار وی و اداره دبیرستان پرداخته است.

از خاطرات و کلمات دکتر جردن

       "من میلیونر هستم زیرا هزارها فرزند دارم که هر کدام برای من، برای ایران و برای دنیا میلیونها ارزش دارند."

"بچه‏ها مملكت شما سابقهٔ درخشانى داشته است. بازگشت به آن روزگار درخشش بستگى به همت و شجاعت و كوشش شما دارد. اميدوارم حرف من در گوش و قلب شما باشد و براى ملت و كشورتان مفيد واقع شويد."

برای دروغ ده شاهی کفاره تعیین کرده بود.

اگر در جیب کسی سیگار پیدا میشد یک تومان جریمه داشت.

اگر از دانش‏آموزى سئوالى مى‏كرد و او بلد نبود، مى‏گفت: "كلّه به ‏كار، كدو كنار."

میگفت " سیگار لوله بی مصرفی است که یک سر آن آتش و سر دیگر آن احمقی است!"

لوطى‏ را در معنايى منفى ـ در مايهٔ الواط ـ به ‏كار مى‏برد و مى‏گفت: "غيرت، همت، زحمت، كار، كوشش: اينها به آدم‏آباد مى‏رسد. سستى، بى‏حالى، كارنكردن، بارى‏ به ‏هرجهت بودن به لوطى‏آباد مى‏رسد."

منبع : ویکی پدیا

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم تیر ۱۳۸۹ساعت 20:11 PM  توسط دزدگیر کائنات   | 

این مکالمه واقعی است.

گفتگوي آمريكايي ها و اسپانيايي ها روي فركانس اضطراري كشتيراني گفتگويي كه واقعاً روي فركانس اضطراري كشتيراني، روي كانال ۱۰۶ سواحل Finisterra Galicia ميان اسپانيايي‌ها و آمريكايي‌ها در ۱۶ اكتبر ۱۹۹۷ضبط شده‌است.

  اسپانيايي‌ها (با سر و صداي متن): A-853  با شما صحبت مي‌كند. لطفاً ۱۵درجه به جنوب بچرخيد تا از تصادف اجتناب كنيد. شما داريد مستقيماً به طرفما مي‌آييد. فاصله ۲۵ گره دريايي.

  آمريكايي‌ها (با سر و صداي متن): ما به شما پيشنهاد مي‌كنيم ۱۵ درجه به شمال بچرخيد تا با ما تصادف نكنيد. 

اسپانيايي‌ها: منفي. تكرار مي‌كنيم ۱۵ درجه به جنوب بچرخيد تا تصادف نكنيد.

  آمريكايي‌ها (يك صداي ديگر): كاپيتان يك كشتي ايالات متحده آمريكا با شما صحبت مي‌كند. به شما اخطار مي‌كنيم ۱۵ درجه بشمال بچرخيد تا تصادف نشود.

  اسپانيايي‌ها: اين پيشنهاد نه عملي است و نه مقرون به صرفه. به شما پيشنهاد مي‌كنيم ۱۵ درجه به جنوب بچرخيد تا با ما تصادف نكنيد.

  آمريكايي‌ها (با صداي عصباني): كاپيتان ريچارد جيمس هاوارد، فرمانده ناو هواپيمابر يو اس اس لينكلن با شما صحبت مي‌كند. ۲ رزم ناو، ۵ ناو منهدم كننده، ۴ ناوشكن، ۶ زيردريايي و تعداد زيادي كشتي‌هاي پشتيباني ما را اسكورت مي‌كنند. به شما پيشنهاد نمي‌كنم، به شما دستور مي‌دهم راهتان را ۱۵ درجه به شمال عوض كنيد. در غير اينصورت مجبور هستيم اقدامات لازمي براي تضمين امنيت اين ناو اتخاذ كنيم. لطفاً بلافاصله اطاعت كنيد و از سر راه ما كنار رويد !!!

  اسپانيايي‌ها: خو آن مانوئل سالاس آلكانتارا با شما صحبت مي‌كند. ما دو نفر هستيم و يك سگ، ۲ وعده غذا، ۲ قوطي آبجو و يك قناري كه فعلاً خوابيده ما را اسكورت مي‌كنند. پشتيباني ما ايستگاه راديويي زنجيره ديال ده لاكورونيا و كانال ۱۰۶ اضطراري دريايي است. ما به هيچ طرفي نمي‌رويم زيرا ما روي زمين قرار داريم و در ساختمان فانوس دريايي A-853 Finisterra  روي سواحل سنگي گاليسيا هستيم و هيچ تصوري هم نداريم كه اين چراغ دريايي در كدام سلسله مراتب از چراغ‌هاي دريايي اسپانيا قرار دارد. شما مي‌توانيد هر اقدامي كه به صلاحتان باشد را اتخاذ كنيد و هر غلطي كه مي‌خواهيد بكنيد تا امنيت كشتي كثافتتان را كه بزودي روي صخره‌ها متلاشي مي‌شود تضمين كنيد. بنابراين بازهم اصرار مي‌كنيم و به شما پيشنهاد مي‌كنيم عاقلانه‌ترين كار را بكنيد و راه خودتان را ۱۵ درجه جنوبي تغييردهيد تا از تصادف اجتناب كنيد.

  آمريكايي‌ها: آها. باشه. گرفتيم. ممنون

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۹ساعت 23:37 PM  توسط دزدگیر کائنات   | 

دانشگاه علمی کاربردی جهاد کشاورزی کرج

این مرکز پس از تأسیس وزارت جهاد کشاورزی با ادغام دو مرکز آموزش عالی امام خمینی ((ره)) و آموزشکده کشاورزی کرج در مساحتی بیش از 130 هکتار بنیان نهاده شده است. مجموع کارکنان این مرکز 194 نفر است که از این مجموع 16 نفر دارای تحصیلی دکتری،33 نفر کارشناسی ارشد،23 نفر کارشناسی،12 نفر کاردانی،110  نفر دیپلم و زیر دیپلم هستند.

 وظیفه اصلی مرکز،آموزش دانشجویان در مقاطع کاردانی،کارشناسی وکارشناسی ارشد و نیز برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت وضمن خدمت برای کارکنان وزارت متبوع است. این مرکز آموزشی تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه جامع علمی- کاربردی به آموزش دانشجویان در رشته های زیر می پردازد :
آبیاری، تولیدنهال، پرورش قارچ خوراکی، آبخیزداری، نرم افزار رایانه، نگهداری و مرمت ساختمان، آب و فاضلاب، فرش دستبافت، مکانیسین ماشینهای کشاورزی، امور اداری، کتابداری، روابط عمومی و... .
مرکز آموزشی وزارت جهاد کشاورزی برای ارائه خدمات مناسب آموزشی وپژوهشی دارای 3 معاونت فرهنگی و دانشجویی، معاونت آموزشی و پژوهشی و معاونت اداری ومالی و 5 گروه آموزشی می باشد.

برای ورود به تارنمای  این مرکز اینجا کلیک کنید .

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۹ساعت 20:8 PM  توسط دزدگیر کائنات   | 

پیغام خطای Blue Screen (صفحه آبی رنگ حاوی پیام خطا)

درهنگام نصب و استفاده از ویندوز و یا نصب و استفاده از نرم افزارها برروی سیستم ممکن است با صفحه یک صفحه آبی رنگ حاوی پیام خطا مواجه شوید که دلایل آن به شرح زیر است .

1- درایور سخت افزار سیستم شما برروی سیستم عامل به درستی نصب نشده است مانند کارت گرافیک ، کارت صدا ، مادربورد و ... 2- یکی از قسمت های ویندوز خراب شده است یا سیستم آلوده به ویروس است .   3- یکی از قطعات سخت افزاری موجود درسیتم دارای ایراد است مانند Hard Disk،RAMو...

حال راه چاره چیست ؟

1-درایور قبلی را از روی سیستم uninstall کرده و مجددا درایور را نصب نمایید.2- با استفاده از فایل BACKUPکه انشاالله قبلا گرفته اید سیستم را بازیابی کنید و اگر سیستم دچار ویروس است با استفاده از ANTIVIRUSمناسب آنرا پاک کنید .(Nod32و kaspersky فعلا مناسبترین ویروس کشهای جهان به حساب می آیند ) درنهایت اگرخدایی ناکرده  مجبور شدید میبایست ویندوز را تعویض نمایید . دقت کنید اگر از لحاظ مالی توانایی خرید ویندوز اصل را دارید برای حمایت از حقوق تولید کننده ویندوز اصلی را خریداری کنید در غیراینصورت (که در ایران همیشه در غیر اینصورت است ) من ویندوزهای موجود دربسته های KING2010 را پیشنهاد میکنم البته سعی کنید برای استفاده کامل از امکانات ویندوز آخرین نسخه را نصب نمایید. (ultimateیا professional)

3- ابتدا کابل رابط قطعات را چک کرده و سپس قطعات را از نظر ایراد سخت افزاری چک کنید و در صورت نیاز نسبت به تعمیر یا تعویض آنها اقدام نمایید.4- اگر مشکل شما رفع نشد ابتدا سر خود را به دیوار کوبیده سپس کامپیوتر خود را محکم به زمین بکوبید ( توصیه میشود ابتدا کامپیوتر را خاموش و سپس این عمل را انجام دهید و همچنین مانیتور را ابتدا به زمین بکوبید چون خیلی بیشتر تخلیه روحی خواهید شد.)

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۸ساعت 3:36 AM  توسط دزدگیر کائنات   | 

معرفی وبلاگهای مفید

نام وبلاگ : کشاورز ایرانی

این وبلاگ توسط یکی از کشاورزان پیشرو و تحصیل کرده در بخش کشاورزی اداره میشود و حاوی اطلاعات مفیدی است.میتوانید با کلیک بر روی لینک مطالب وارد مطلب مورد نظر شوید .

» کمباین جدید نیوهلندنوشته شده در بیست و هفتم اردیبهشت 1389

» تراکتور باغی نوشته شده در بیست و ششم اردیبهشت 1389

» زنگ زرد گندمنوشته شده در بیست و سوم اردیبهشت 1389

» آبیاری تحت فشارنوشته شده در پانزدهم اردیبهشت 1389

» قیمت تراکتورنوشته شده در ششم اردیبهشت 1389

» نیوهلند 7030نوشته شده در یکم اردیبهشت 1389

» آّبیاری بارانی نوشته شده در چهارم شهریور 1388

» نیوهلندنوشته شده در دهم مرداد 1387

» نکته ای جالب نوشته شده در بیست و نهم تیر 1387

» مقاومت به علفکش تاپیک نوشته شده در بیست و هشتم خرداد 1387

» بذرکاری باخطی کار نوشته شده در بیست و پنجم اردیبهشت 1387

» دو نم شدن بذر یعنی چه؟ نوشته شده در چهاردهم فروردین 1387

» کمباین چغندرقند نوشته شده در بیست و هفتم اسفند 1386

» تاثیر لایروبی نوشته شده در هجدهم اسفند 1386

» نکات تجربی در کاشت چغندرقند نوشته شده در سی ام بهمن 1386

» نکاتی تجربی برای کسانی که میخواهند چغندر بکارند نوشته شده در بیست و نهم بهمن 1386

» مطالبی برای آنها که میخواهند زمین اجاره کنند.قسمت دومنوشته شده در بیست و هفتم بهمن

» مطالبی برای آنها که میخواهند زمین اجاره کنند.نوشته شده در بیست و دوم بهمن 1386

» یکی از مشکلات چندین ساله مکانیزاسیون در ایراننوشته شده در هجدهم بهمن 1386

» فرگوسن 399 جفت دیفرانسیل و امکان استفاده از آن در چغندر قندنوشته شده در سوم بهمن 1386

» همسایه چغندر قند نوشته شده در بیست و چهارم دی 1386

» فواید برف برای کشت پاییزه نوشته شده در بیست و دوم دی 1386

» شيلات و موانع پيش رو نوشته شده در هفدهم دی 1386

» مبارزه موثر با علف هرز نوشته شده در شانزدهم دی 1386

» رقم مرودشت و رقم شیراز مرودشت و رقم شیراز نوشته شده در دوازدهم دی 1386

» آبیاری بارانی نوشته شده در دهم دی 1386

» چقدر بذر؟ نوشته شده در هفتم دی 1386

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت 15:17 PM  توسط دزدگیر کائنات   | 

حکایت غم انگیز خیابان های تهران و سئول
در این دو شهر

پیش از انقلاب به دنبال مسافرت شهردار وقت تهران به سئول در سال ۱۳۵۴ درجهت همكاري بين دو كشور سنگ بناي دو خيابان بزرگ در پايتخت دو كشور گذاشته شد.خیابانی در تهران با نام سئول و خیابانی در سئول با نام تهران در این قرار داد شهردار سئول آروز می کند این تفاهم باعث گردد تا سئول نیز به مانند تهران شهر پیشرفته ای گردد و این درست در زمانی بوده است که وضعیت اقتصادی مردم کره نابسامان بوده است.نکته جالب آن است که خيابان تهران تنها اسم خارجي در میان خیابان های سئول است
حال با گذشت ۳۳ سال خیابان تهران مبدل به اصلي ترين، زيباترين و گرانقيمت ترين خيابان سئول شده است.دفاترصدها شركت عظيم تجاري ـ صنعتي و دفاتر شرکت های بزرگ بین اللملی از قبیل یاهو و برجهاي بلند اين خيابان كه يك سرمايه گذاري بيش از ۱۰۰ميليارددلاري را به خود جذب كرده است در این خیابان قرار دارد و این در حالی است که خیابان سئول در تهران تنها اتوبانی به خود دیده است
اینک این دو خيابان جلوه معني داري به داستان توسعه یافتگی این دو شهر و کشور بخشيده است. معنایی که برای ما ایرانیان بسیار درد آور و قابل تامل است . و جالب آنکه رویایی کره ای ها برای تبدیل به ایران توسعه یافته با گذشت سی و چند سال برعکس شده است و تبدیل به رویای ایرانیان برای رسیدن به کره شده است
در یک مقایسه تطبیقی سرعت عمل و پیشرفت کره و ایران را در جهت توسعه یافتگی با مشاهده سرنوشت دو خيابان سئول در ايران و خيابان تهران در کره می توان به وضوح ديد.

منبع : مجله الکترونیکی مبین

+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم آبان ۱۳۸۷ساعت 10:13 AM  توسط دزدگیر کائنات   | 

تاثیر ساعات مختلف خواب شب در سلامتی بدن

 تاثیر ساعات مختلف خواب شب در سلامتی بدن

داشتن عادات غذایی صحیح و توجه به زمان خوابیدن و استراحت برای حفظ سلامت بدن مهم است تا بتواند مواد مغذی را جذب و مواد زائد را دفع کند.
برای سالم زیستن، باید خواب راحت و آرامی داشته باشیم. به موارد زیر دقت کنید تا اهمیت خوابیدن برای شما روشن گردد:
ساعت 9 تا 11 شب: زمانی است برای از بین بردن مواد سمی و غیر ضروری که این عملیات توسط آنتی اکسیدان ها انجام می شود. در این ساعت بهتر است بدن در حال آرامش باشد. در غیر این صورت اثر منفی بر روی سلامتی خود گذاشته اید.
ساعت 11 تا 1 شب: عملیات از بین بردن مواد سمی در کبد ادامه دارد و شما باید در خواب عمیق باشید.
ساعت 1 تا 3 نیمه شب: عملیات سم زدایی در کیسه صفرا ، در طی یک خواب عمیق به طور مناسب انجام می شود.
ساعت 3 تا 5 صبح: عملیات از بین بردن مواد سمی در ریه اتفاق می افتد. بعضی مواقع دیده شده که افراد در این زمان، سرفه شدید یا عطسه می کنند.
ساعت 5 تا 7 صبح: این عملیات در روده بزرگ صورت می گیرد، لذا می توانید آن را دفع کنید.
ساعت 7 تا 9 صبح: جذب مواد مغذی صورت می گیرد، پس بهتر است صبحانه بخورید. افرادی که بیمار می باشند، بهتر است صبحانه را در ساعت 6 و 30 دقیقه میل کنند.
کسانی که می خواهند تناسب اندام داشته باشند، بهترین ساعت صرف صبحانه برای آنها، ساعت 7 و 30 دقیقه می باشد و کسانی که اصلا صبحانه نمی خورند، بهتر است عادت خود را تغییر دهند و در ساعت 9 تا 10 صبح صبحانه بخورند.
دیر خوابیدن و دیر بلند شدن از خواب، باعث می شود مواد سمی از بدن دفع نشوند.
از نصفه های شب تا ساعت 4 صبح، مغز استخوان عملیات خون سازی را انجام می دهد.
در ایام تعطیل، بسیاری افراد تا دیر وقت بیدار می مانند و بعد از اتمام تعطیلات، با خستگی به سر کار می روند، چون اعمال بدنشان دچار سردرگمی شده است و نمی داند چه باید انجام دهد.
پس همیشه، زود بخوابید و خواب آرامی داشته باشید.

مریم سجادپور- کارشناس تغذیه

+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۸۷ساعت 17:44 PM  توسط دزدگیر کائنات   | 

اسمهای اصیل ایرانی همراه با معنی

پسر
 

يکي از شخـصيت هاي شاهـنامه، پدر فريدون

آبـتين   

آتـش

آتـش   

  نام فرمانده لشگر بابک خـرمدين،  تـزيـين و آرايش

آذين   

   نام فرشته اي

آراد  

      ساکت

آرام   

         نام پدر زن داريوش کبـير

آرتان 

         يکي از پهـلوانان سنـتي ايران

آرش 

     بسيار نيرومند،   پدر بزرگ داريوش کبـير

آرشام 

         هـدف

آرمان

       يکي از شخـصيت هاي شاهـنامه

آرمين  

        نام باستاني ايران

آريا

      داراي خلق و خوي آريايي،   نام پسر داريوش

آريامنش

         منسوب به نژاد و قوم آرين يا آريايي

آريانا

      مربوط به نژاد آريا 

آرين

          آزاد

آزاد

    خاص و خالص،   پاک و پاکيزه

آويژه  

                پاره آتش

اخـگر

         يکي از شخـصيتهاي شاهـنامه

اردشير

 

اردلان

           يکي از شخـصيت هاي شاهـنامه

اردوان

       يکي از شخـصيت هاي شاهـنامه

ارژنگ

        شير

ارسلان

               سرير و  تخـت

ارشيا     

يکي از شخصيتهاي شاهنامه

اسفنديار 

 بنيانگذار سلسله اشکانيان

 اشکان

شريک، معاون، رفيق

 افشار

 نام سردار ايراني

افشين

                آرزو

اميد

  شاه

امير

جاودان

انوش

نام يکي از پادشاهان ايراني در زمان ساسانيان

انوشيروان

  ادراک

اورنگ

 نام يکي از شخصيتهاي شاهنامه

ايرج

يکي از شخصيت هاي شاهنامه

بابک 

نام نوازنده نامي دربار خسرو پرويز

باربد

آغاز صبح

بامداد

نام نوازنده نامي دوران ساسانيان

بامشاد

 

بامين

نام يک شاهزاده(برادر کمبودجيه پسر کوروش)ر

برديا 

يکي از سرداران يزدگرد ساساني

برسام 

 جوان

برنا

بلند بالا، نام پسر سهراب

بروز

نام پهلوان ايراني، نام پسر گرشاسب

برزن

يکي از شخصيتهاي شاهنامه

بزرگمهر

به دين

به آئين

 نگهبان

بهبد

 

بهراد

مريخ، يکي از شخصيتهاي شاهنامه

بهرام 

رنگ نيک

بهرنگ

روز خوب و نيک

بهروز

کسي که به نيکي زاده شده

بهزاد

يازدهمين ماه ايراني، نام يکي از شخصيت هاي شاهنامه

بهمن

داراي مش و کردار شايسته

بهمنش

مشهور

بهنام

نام شاهان هند

بهنود

يکي از شخصيتهاي شاهنامه

بيژن

ايراني، مقدس

پارسا 

نامي آذري به معناي پروردگار

پاشا

 رزمجو

پرشان 

يکي از شخصيت هاي شاهنامه

پرويز 

 نام يک پيامبر

پرهام

 

پژمان 

        

پوريا

جستجو، جويا

پويا 

آرزو

پوژمان

نام يکي از پهلوانان ايراني در زمان کيقباد

پولاد 

 آهنگساز دوران خسرو پرويز ساساني

پهلبد 

 پيام

پيام 

يکي از شخصيتهاي شاهنامه

پيروز

 نام برادر شاپور اول

پيروزان

قبول

پيمان

 يکي از شخصيت هاي شاهنامه

تورج

يکي از شخصيت هاي شاهنامه

تهماسب

نام يکي از شاهان ايراني

تهمورث

 

تيرداد

 

تيمور

  ابدي

جاويد

نام شاهي باستاني، يکي از شخصيت هاي شاهنامه

جمشيد 

 دارنده جهان

جهاندار

 شاه جهان

جهانشاه

 فاتح جهان

جهانگير

 مدافع

حامي

 هديه اي از طرف خدا

خداداد

يکي از شخصيتهاي شاهنامه

خسرو

 نام يکي از شاهان هخامنشي

خشايار 

 

داديه

ثروتمند، يکي از شخصيتهاي شاهنامه

دارا 

يکي از شخصيتهاي شاهنامه

داراب

  نام يکي از شاهان هخامنشي

داريوش

 

دانوش

 

رامبد

 

رامين

نوازنده معروف زمان ساسانيان

رامتين

درخشان

رخشان 

يکي از شخصيت هاي شاهنامه

رستان

 

روزبه

يکي از شخصيتهاي شاهنامه ( پدر رستم )ر

زال 

 

زامياد

 نام يک پيامبر

زرتشت

 

زند

بنيانگذار عهد ساساني

ساسان

 رهبر

سالار

 يکي از شخصيتهاي شاهنامه

سام 

خانه، سامان

سامان

بالا مقام

سامي 

  آسمان

سپهر

 

سروش

شاهزاده

سنجر

 يکي از شخصيت هاي شاهنامه ( فرزند رستم )ر

سهراب

 مرد سياه مو

سيامک

يکي از شخصيت هاي شاهنامه

سياوش 

يکي از شخصيت هاي شاهنامه

شاپور

صورت شاه

شاهرخ

خواست شاه

شاهکام

باز ( پرنده اي کوچکتر از عقاب )ر

شاهين

سزاوار

شايا

سزاوار

شايان

 

شروين

ستاره دنباله دار

شهاب

 شاهين دربار

شهباز 

نام پادشاهي

شهرام 

 هديه شهر

شهرداد  

رودي بزرگ

شهروز 

  شاه

شهريار

دوست شاه

شهيار 

  اعتماد

عماد 

يکي از شخصيتهاي شاهنامه

فرامرز

 راست

فربد

عالي

فرجاد 

شاد

فرخ 

شاد به دنيا آمده

فرخزاد

 

فرداد

بهشت

فردوس

 

فردين

تولد باشکوه

فرزاد

 سزاوار

فرزام

عاقل

فرزان

دانا

فرزين

شاد

فرشاد

 

فرشيد

بالا

فرناز 

يکي از شخصيت هاي شاهنامه

فرود 

جوهر

فروهر

 يکي از شخصيت هاي شاهنامه

فرهاد 

 فرهنگ

فرهنگ

 

فرهود

يکي از شحصيت هاي شاهنامه

فريبرز 

منحصر بفرد

فريد 

            يکي از شخصيت هاي شاهنامه

فريدون 

پيروز، پيروزي

فيروز 

موفق

کامران

آرزوي شاد

کامشاد 

موفق

کاميار

يکي از شخصيت هاي شاهنامه

کسرا 

 يکي از شخصيت هاي شاهنامه

کاوه

يکي از شخصيت هاي شاهنامه

کاووس

 

کورس

بنيانگذار سلسله هخامنشي در ايران

کورش

           کوشنده، سخت کوش

کوشا

شاه، مدافع، محافظ

کيا 

شاهان

کيان

 

کيارش

يکي از شخصيت هاي شاهنامه

کيانوش 

يکي از شخصيت هاي شاهنامه

کيخسرو 

يکي از شخصيت هاي شاهنامه

کيقباد

جهان

کيوان

يکي از شخصيت هاي شاهنامه

کيومرث

يکي از شخصيتهاي شاهنامه

گباد

يکي از شخصيتهاي شاهنامه

گشتاسب

يکي از شخصيتهاي شاهنامه

گودرز 

يکي از شخصيتهاي شاهنامه

گيو

 

مازيار

 

ماکان

نقاشي که خود را پيامبر معرفي مي کرد

ماني

يکي از شخصيتهاي شاهنامه

منوچهر

 

مهبد

يکي از شخصيتهاي شاهنامه

مهراب

يکي از شخصيتهاي شاهنامه

مهران 

هديه آفتاب

مهرداد

نوزاد آفتاب

مهرزاد

 يکي از شخصيتهاي شاهنامه

مهرک

رنگ آفتاب

مهرنگ

يکي از شخصيتهاي شاهنامه

مهيار

 تولد

ميلاد 

 مشهور

نامدار

مشهور

نامور

 يکي از شخصيتهاي شاهنامه

نريمان

روشنايي

نوري

بشادي زائيده شده 

نوشزاد 

خبر خوش

نويد 

کوچک

نميا

شنونده

نيوشا

 يکي از شخصيتهاي شاهنامه

هرمز 

 

هوتن

دانا

هوشمند

يکي از شخصيتهاي شاهنامه

هوشنگ

  دانا

هوشيار 

يکي از شخصيتهاي شاهنامه

هومان

نيک انديش

هومن

 

ورشاسب

               نامي آذري - بمعني جاويد

ياشار 

دختر

آبگينه

آبنوس

نام يک شاهزاده ايراني

آتوسا

آتش، نهمين ماه ايراني

آذر 

نام پسر مهرنوش پسر اسفنديار

آذرافروز 

صاعقه، نام روز نهم از ماه آذر

آذرخش

نام گلي است برنگ سرخ

آذرگون 

پاکدين

آذرنوش

 

آرا  

آرزو

آرزو

 آزاد، رها

آزاده

نام يک شاهزاده ايراني

آزيتا 

زينت آلات

آزين

مانند

آسا

 تشويق

آفرين 

نام گلي

آلاله

الهه آب

آناهيتا

صدا

آوا

آويز

آويزه

آهو

آهو

ستاره، نام گلي

اختر

سياره ارانوس

ارانوس

نام درختي که گل و شکوفه سرخ رنگ مي دهد

ارغوان

رنگ ارغواني روشن، نام گلي

ارکيده 

 هديه

ارمغان

تاج

افسار 

افسانه

افسانه

طلسم و جادو

افسون

پاشيدن

افشان

الناز 

خوشبخت

انوشه

نام کشور ايران

ايران

دختر ايران

ايران دخت 

خانم، متشخص، زن مجرد

بانو 

کريستال

بلور

گل بنفشه

بنفشه

دختر و دوشيزه هدهد، نام مرغ حضرت سليمان

بوبک

بوس، بوسيدن

بوسه

فصل بهار

بهار

بهار کوچک

بهارک

 آورنده بهار

بهاره

 بهترين ناز

بهناز

بهترين صورت

بهرخ

منحصر بفرد

بيتا 

 پديده، چيز جديد

پديده

 اسم يک پرنده

پرستو 

ابريشم

پرند 

پري

پري 

داراي صورتي همچون پري

پري رو

جمع پري

پريا 

    داراي صورتي همچون پري

پريچهر

زاده پري

پريزاد

مانند پري

پريسا

داراي صورتي همچون پري

پريوش

پرتو

پرتو

پروانه

پروانه

نام يک صور فلکي

پروين

سپيده دم

پگاه

نوعي پرنده

پوپک

موفق

پوران 

يکي از شخصيت هاي شاهنامه

پوران دخت 

موفق

پوري

نام گلي

پونه

جام شراب

پيمانه 

ارتباط

پيوند

ستاره

تارا

آهنگ، نغمه

ترانه 

مسيحي

ترسا 

نام کشور دشمن ايران در شاهنامه

توران

نوعي پرنده

توکا

يکي از شخصيتهاي شاهنامه

تهمينه

سفال

تينا

 نام يک صور فلکي

ثريا

جوان، گل جوانه

جوانه

 

چليپا

ياد، يادگاري

خاطره

خندان

خندان

 

خجسته

آفتاب

خورشيد

ستاره اي درخشان که مانند گوهر مي درخشد

دري

آرام دل

دلارام

مليح، خوش قلب

دلبر

جذاب

دلکش

دريا 

دريا 

جهان

دنيا

 آرامش

رامش

پرمعني

رسا

روشنايي

رکسانه

روح، روان

روان

يک از شخصيت هاي شاهنامه، مادر رستم

رودابه

نور کوچک

روشنک

 آزاد

رها

 

ريما

حرير، زربافت

زري 

طلايي

زرين

دختر طلايي

زرين دخت

زويا

سياره زهره(ونوس)ر

زهره

زيبا، قشنگ

زيبا

شبنم

ژاله

ژيلا

 

سارا 

جام شراب

ساغر

سالومه

نام گلي

ساناز

 سايه

سايه

نور اول صبح

سپيده

ستاره

ستاره

زن زيبا، درخت سروناز

سروناز 

ياسمن

سمن

سميلا

سميرا

سنا

يکي از شخصيت هاي شاهنامه

سودابه

رز قرمز

سوري

شعله ور، درحال سوختن

سوزان 

نام گلي

سوسن

قسم خوردن

سوگند

سپتا

صورت، رخ

سيما

نقره اي

سيمين

شاد

شادان

شادي، خوشحالي

شادي

سلطنتي

شاهين

شبنم(ژاله)ر

شبنم

جرقه

شراره 

شروين

شعله، آتش

شعله 

شکوفه

شکوفه

جلال، زرق و برق

شکوه

نوعي آهو

شوکا

بانوي شهر

شهربانو

زاده شهر

شهرزاد 

عشق شهر

شهرناز

شاهزاده

شهزاده 

زن سياه چشم

شهلا 

عشق شاه

شهناز

 

شيدا

آفتاب، درخشان

شيده

ظريف، شيرين

شيرين

زن شيرين و حساس

شيرين بانو

افسون شده

شيفته

شيما

فريبا

شيوا

صدف

شراب

صهبا

پاک، خالص

طاهره

طلا

طلا 

عسل

عسل

آهوي کوهي

غزال

 آهوي کوهي

غزاله

طنازي

غمزه

غنچه گل

غنچه

يکي از شخصيتهاي شاهنامه

فرانک 

خوشي

فرحناز

شاد

فرخنده

عاقل

فرزانه

فرشته، پري

فرشته

عشوه گر

فرناز

يکي از شخصيت هاي شاهنامه

فرنگيس

درخشان

فروزان

درخشان

فروزنده

روشني

فروغ

مليح

فريبا

پرارزش

فريده 

ستوده

فرين

 فيروزه

فيروزه

عاشق

فيلا

گل قاصدک

قاصدک

مقدس، فرشته

قدسي

يکي از شخصيت هاي شاهنامه

کتايون

ماده اي که مس را به طلا تبديل مي کند

کيميا

يکي از شخصيت هاي شاهنامه

گردآفريد

يکي از شخصيت هاي شاهنامه

گرديا

چشمان

گلاره

گلبانو

گل فصل بهار

گلبهار 

گلپري

 باغ گل

گلشن 

گل انار، به زيبايي گل

گلنار

گلنسا

رنگ قرمز گل رز

گلي

 نوعي آهنگ

گيتا 

 جهان، دنيا

گيتي

 

گيسو

نام گلي

لادن

گل لاله

لاله

ليدا

شبانه

ليلا 

نام گلي

ليلي 

مانند

مانا

نام يک شاهزاده

ماندانا 

نقاشي که خود را پيامبر معرفي کرد

ماني

 وجوه ماه

ماهدخت 

کسي که صورتش مانند ماه باشد

ماهرخ

 مرجان

مرجان

 مرجان

مرجانه

مرمر

مرمر

ملکه

ملکه

يکي از شخصيتهاي شاهنامه

منيژه 

مرواريد

مرواريد 

 گل مريم

مريم

 خبر خوش

مژده

مژه ها

مژگان 

مست

مستانه

ميشا

 نام يک الهه

مونا

 مثال ماه

مهتا 

مثال ماه

مهتاب

مهر انگيز

مهر انگيز

نور آفتاب

مهرناز

مهرنوش

خورشيد، مهربان

مهري 

 ماه، مهتاب

مهسا

درخت گل ياس

مهستي

مهشيد

نور ماه، شکوه ماه

مهناز

مهنوش

مثال ماه، زيبايي

مهوش 

 دختر ماه

مهين

نام يک الهه

ميترا 

مينا

مينا 

 

مينو 

 شوق آفرين

نازآفرين

 گل زيبا

نازگل

خوش قلب

نازنين 

زيبا

نازي 

زيبا

نازيلا

 نام يک درخت

ناژين

ونوس، ستاره زهره

ناهيد

صدا

ندا

  نام گلي

نرگس

 نام گلي

نسترن

رز وحشي

نسرين

ترانه، آهنگ

نغمه

خوش قلب

نگار 

 نگاه

نگاه 

سنگ روي انگشتر و جواهرات

نگين

نوا

نوا

شادي خلق

نوش آفرين

شيرين

نوشين

 نهال

نهال

خوب، زيبا

نيکو

خوبي

نيکي

نام گلي(زنبق آبي)ر

نيلوفر 

شنونده

نيوشا

آرزو

وندا

آشکار

ويدا 

هديه

هديه

وجود

هستي

پرنده اي افسانه اي

هما

حيرت انگيز

هنگامه

گل ياس

ياس

گل ياس

ياسمن

تنها، يگانه

يکتا

تنها، يگانه

يگانه

نام بلندترين شب سال

يلدا 

+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۸۷ساعت 1:43 AM  توسط دزدگیر کائنات   | 

26 شهريور / 16 سپتامبر / 15 رمضان

Mobin_s2004@yahoo.com
26 شهريور ماه هجري خورشيدي
Mobin_s2004@yahoo.com
25 شهريور روز بزرگداشت سالخوردگان در ايران باستان

ايرانيان عهد باستان نخستين مردمي بوده اند كه براي اداي احترام و بزرگداشت و سپاسگزاري از سالخوردگان روز مشخصي را در سال تعيين كرده بودند و اين روز، 25 شهريور ماه هر سال بود و قدمت آن به 3 سه هزار سال مي رسد. در آن زمان و تا 14 قرن پيش، روزهاي هر ماه ايراني نام خاص داشت و روز 25 شهريور "اشيش وانگ Ashish vangh" خوانده مي شد كه روز رحمت خدا، اخلاقيات و معنويات و روان پاك بود. ماه شهريور «شهرور shehrevar »تلفظ مي شد. پس از انقراض ساسانيان، چون در ايام نوروز هم به دستبوس پيران قوم رفتن رسم بود، اين مراسم اختصاص به نوروز يافت و به تدريج روز سالخوردگان (25 شهريور) كمرنگ و در ايران به فراموشي سپرده شد. ولي، كشورهاي ديگر و عمدتا از قرن بيستم آن را براي خود احياء كرده اند كه در كشورهاي انگليسي زبان به «سينيور دي» معروف است. نخستين قانون كيفر عمومي ايران عدم توجه فرزندان به والدين سالخورده را جرم شناخته بود كه مجازاتي از درجه جنحه داشت.
در سال 1720 ميلادي جاماسب ولايتي كه "دستور زرتشتيان" كرمان بود به بمبئي رفت تا تاريخچه "روز سالخوردگان" را با ساير محققان پارسي هند بنويسند و آن را زنده كنند كه بعدا مينوچهر هومجي از پارسيان بمبئي هند اين كار را كرد.
ژاپني ها 15 سپتامبر (24 شهريور) را به عنوان روز سالخوردگان برگزار مي كنند كه گمان نمي رود ربطي به روز باستاني سالخوردگان ايران داشته باشد.
بايد توجه داشت كه از دو دهه پيش توجه به سالخوردگان و بازنشستگان در سراسر جهان چشمگير شده است. در آمريکا درمان سالخوردگان مطلقا رايگان است و بسياري از فروشگاهها در روز معيني از هفته، اجناس خود را به آنان با 15 درصد تخفيف مي فروشند. بعضي شرکتهاي هوايي به سالخوردگان تخفيف قابل ملاحظه مي دهند و استفاده از اتوبوسهاي شهري برايشان رايگان است، به همين گونه شرکت در کلاسهاي درس در هر سطحي.

 

لغو قرارداد سال 1975 موسوم به قرارداد الجزاير

26 شهريور 1359 - رژيم بعثي عراق قرارداد سال 1975را لغو كرد. اين قرارداد به قرارداد الجزاير موسوم است كه دولت عراق آن را لغو كرد. رژيم بعثي عراق درانديشه حمله اي همه جانبه و گسترده به جمهوري اسلامي ايران بود ازاين رو درنخستين گام قرارداد 1975الجزاير را ملغي اعلام كرد. رژيم بعثي عراق درنظرداشت كه با اين شيوه راه را براي اعمال تجاوز كارانه اش كاملا بازكند. براساس قرارداد 1975الجزاير خطوط مرزي ايران و عراق درمرزهاي آبي و خاكي تعيين و مشخص شده بود.

 

 آغاز عمليات حسين بن علي(ع)

26 شهريور 1361 - عمليات حسين بن علي(ع) را نيروهاي دلاورارتش جمهوري اسلامي ايران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي آغازكردند. عمليات حسين بن علي(ع) با رمز يا جواد الائمه (ع) درمنطقه عملياتي ميمك اجرا شد و هدف ازاجراي آن انهدام نيروهاي دشمن درمنطقه ميمك بود كه با موفقيّت به پايان رسيد. درعمليات حسين بن علي(ع) عشايرمنطقه دلاورمردان سپاه اسلام را ياري دادند.

Mobin_s2004@yahoo.com
16 سپتامبر ميلادي
Mobin_s2004@yahoo.com
ايتاليا در انديشه تجديد عظمت گذشته

16 سپتامبر سال 1911 ميلادي پس از 15 قرن، دولت ايتاليا كه چند دهه پيش از آن به همت "كاوور" وحدت خود را باز يافته بود و در صدد تجديد عظمت باستاني اش بود و مي خواست كه قدرت اول مديترانه شود براي تصرف سرزمين ليبي كه در دوران امپراتوري روم از مستملكات ايتاليا بود و در اين تاريخ جزئي از قلمرو عثماني به حساب مي آمد به دولت عثماني اعلان جنگ داد و روز بعد با غرق كردن يك كشتي جنگي عثماني در آبهاي طرابلس غرب (تريپولي)، در خاك ليبي سرباز پياده كرد و سيدي بلال و درنا را تصرف كرد.
    يك سال و يك ماه بعد (18 اكتبر 1912) كه عثماني از جانب كشورهاي بالكان - صربستان، بلغارستان و يونان - تهديد به جنگ مي شد، طبق يك قرارداد ليبي را به ايتاليا واگذار كرد و دو ماه بعد نيز از نيروهاي مشترك بالكان شكست خورد و پس از 3 قرن از اين منطقه خارج شد و آلباني با حمايت ايتاليا استقلال يافت و اين شكست ها و تحقيرها سبب شد كه در31 ژانويه 1913 افسران جوان ارتش عثماني بر ضد دولت اين كشور قيام كنند و مسير سرنوشت سياسي اين امپراتوري را تغيير دهند.
عقب نشيني هاي سياسي و نظامي عثماني بالاخره باعث اضمحلال اين امپراتوري در پايان جنگ اول (1918) شد.

 

كشتار فلسطيني ها در اردوگاههاي صبرا و شتيلا

سپتامبر 1982، مسيحيان مسلح لبناني به دو اردوگاه صبرا و شتيلا در حاشيه بيروت كه بدون دفاع بودند حمله بردند و دهها فلسطيني بي دفاع از جمله زنان و كودكان را كشتند . پس از اين كشتار ، وزير دفاع وقت اسرائيل(شارون ) متهم شد كه به نيروهاي خود اشاره كرده بود كه مانع حمله مسيحيان مسلح به آن دو اردوگاه نشوند. در آن زمان نيروهاي اسرائيلي جنوب لبنان تا شهر بيروت را در اشغال خود داشتند. عكس ، مقتولان يك صحنه اين كشتار را نشان مي دهد.

 

به خاطر كشاورزان ميهنش خود را كشت و قهرمان ملي شد

خودكشي «لي كيونگ هائه» رئيس اتحاديه كشاورزان كره جنوبي در 15 سپتامبر 2003 درحاشيه آخرين جلسه نشست سازمان جهاني بازرگاني كه در « كنكون » مكزيك برگزار شده بود ، بيش از خبر شكست اين مذاكرات در جهان بازتاب داشت. اين نشست موفق به نزديك كردن نظر كشورهاي فقير و غني به يكديگر نشد. نشست كنكون از همان آغاز پر سر و صدا بود. در آستانه برگزاري آن ، هزاران تن از مخالفان جهاني شدن تجارت مقابل ساختمان محل برگزاري جلسات با تن عريان دست به تظاهرات و اعتراض زده بودند.
    «هائه » به منظور جلب توجه كشورهاي غني نسبت به وضعيت نا مطلوب هفت ميليون كشاورز كره جنوبي كه وي نمايندگي آنان را داشت وارد كنكون شده بود.
    « هائه » در طول جلسات اصرار داشت كه كشورهاي غني از جمله آمريكا و اتحاديه اروپا از سوبسيد كشاورزان خود دست بردارند ، زيرا كه اين سوبسيد سبب توليدمحصولات كشاورزي ارزان مي شود و كشاورزان كره و كشورهاي ديگر نمي توانند با اين اجناس ارزان كه وارد بازارهايشان مي شود رقابت كنند و ورشكست و بيچاره مي شوند. « هائه » گفته بود كه او يك كشاورز است و به دليل شكست در رقابت با توليدات كشاورزي وارداتي كه ارزانتر به فروش مي رسند چهل هكتار زمين خود را از دست داده و اين زمين به تصرف بانك درآمده و براي او ، تنها يك باغ كوچك سيب باقي مانده است كه آن هم در شرف حراج شدن توسط بانك است. چون به اظهارات « لي كيونگ هائه » توجه نشد به قلب خود دشنه فرو كرد و در برابر چشم صدها تن در كنكون جان داد . « هائه » قبل از فرو بردن دشنه به قلب خود با صداي بلند گفت كه خود را مي كشد تا به اين طريق ناله كشاورزان كره اي را به گوش جهانيان برساند.
    « هائه » كه با اين عمل خود قهرمان مردم كره جنوبي شده است قبلا نماينده پارلمان محلي در اين كشور بود.مردم كره جنوبي ـ به همان گونه كه در عكس ديده مي شود ـ قاب عكسهاي او را بر در و ديوار شهرها و روستاها آويزان كرده و در برابرشان به حالت احترام به زانو در مي آيند و اداي احترام مي كنند.

برخي ديگر از رويدادهاي 16 سپتامبر

1847:   خانه محل تولد شكسپير در استرافورد انگلستان جز آثار ملي اعلام شد. اين نخستين بار در انگلستان بود كه يك ساختمان به نام اثر ملي خوانده مي شد. اعلام يك ساختمان به عنوان اثر ملي، آن را در محافظت دولت قرار مي دهد.

1893:   «نوار چروكي ها» در اكلاهما به عنوان منطقه باز براي مهاجرت سفيدپوستان اروپايي اعلام شد. چروكي ها كه يك قبيله متمدن كشاورز و ده نشين در شرق آمريكا هنگام ورود اروپائيان به آمريكاي شمالي بودند و استقلال آنان به عنوان يك ملت از سوي انگليسي ها به رسميت شناخته شده بود و دولت ايالات متحده در سال 1817 بر آن صحه نهاده بود و حتي براي خود داراي روزنامه شده بودند در دهه 1830 (دوران حكومت جكسون) از خانه و كاشانه خود اخراج و روانه اكلاهما كه برايشان در نظر گرفته شده بود شدند كه در بين راه بسياري از آنها از ميان رفتند به گونه اي كه خط سير آنان "جاده اشك" عنوان گرفته است.

1963:   فدراسيون مالزيا مركب از ايالتهاي مالايا، سنگاپور، برنئوي شمالي و ساراواك كه از مستعمرات انگلستان بود به صورت يك كشور مستقل پا به عرصه وجود گذارد كه در همان روز صدها هزار مالزيايي سفارت انگلستان را در آنجا آتش زدند. سنگاپور بعدا اعلام استقلال كرد.

2003:   در رياض پايتخت كشور سعودي ، اندكي پس از گردن زده شدن مردي كه ماري جوانا حمل كرده بود درملاء عام ، زندان شهررياض آتش گرفت كه ضمن اين حريق 67 زنداني جان سپردند و 23 نفر هم مجروح شدند. حريق از تشك يك سلول شروع شده بود.

Mobin_s2004@yahoo.com
15 رمضان هجري قمري
Mobin_s2004@yahoo.com

 ولادت امام حسن مجتبى (ع) نخستين فرزند حضرت فاطمه و حضرت على (عليهما السلام)

15 رمضان 2 - برخى از مورخان سال تولد آن حضرت را, سوم قمرى دانسته اند. امام حسن (ع) هفت سال با پيامبر (ص) و سى سال با پدر بزرگوارش زندگى كرد و دوران خاصه امامت او ده سال بود. روايت شده است كه: هيچكس از جهت منظر, اخلاق, پيكر, رويه و مجد و بزرگوارى به رسول اكرم (ص) شبيه تر از او نبود. مهمترين حادثه دوران امامت او, عواقب و پيامد ناگوار جنگ هاى صفين, جمل و نهروان بود كه پس از تصدى خلافت, دامن گير آن حضرت شد. امام حسن (ع) چند ماه پس از تصدى خلافت, آماده جنگ با معاويه شد اما بر اثر سستى و خيانت عده زيادى از فرماندهان, سران قبائل, سربازان و پيروانش, چاره اى جز صلح با معاويه نديد و لذا عليرغم ميل باطنى خود به صلح تحميلى معاويه بن ابى سفيان تن داد و حكومت را به وى واگذار نمود. مقاله اى تحت عنوان ((امام حسن (ع), از امامت تا شهادت)) به همين مناسبت در اين ره توشه درج گرديده است.

 

 حركت مسلم بن عقيل (ع) به نمايندگى از
امام حسين (ع) از مكه به سوى كوفه

15 رمضان 60 - اعزام حضرت مسلم (ع) از سوى امام حسين (ع) به جانب كوفه پس از نامه هاى پى درپى و دسته جمعى كوفيان به امام حسين (ع) و دعوت از آن حضرت جهت برپا نمودن حكومت اسلامى و مبارزه با يزيد بن معاويه بود. مردم كوفه گرچه در ابتدا استقبال شايانى از مسلم بن عقيل (ع) به عمل آوردند وليكن با تطميع و تهديد حكومت عبيدالله بن زياد, سرانجام وى را تنها گذاشته و به دست ابن زياد به شهادت رساندند.

منبع : مجله الکترونیکی مبین
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۸۷ساعت 19:46 PM  توسط دزدگیر کائنات   | 

روشنفكري چيست و روشنفكر كيست؟

سوال:
روشنفكري چيست و روشنفكر كيست؟
 
پاسخ:
در چيستي و كيستي روشنفكري بسيار سخن رفته و نظرات گوناگوني ابراز شده است، ولي هنوز تعريف يكساني از آن ارايه نشده است.
امّا بايد بگويم كه روشنفكري به لحاظ تاريخي و تئوريك پديده‌اي با لذات غربي و محصول نتيجه و رويكرد جنش اومانيستي است و متعلق به دوران و تمدن جديد است و امّا مي‌توان آن مفهوم روشنفكري را در تاريخ گذشته‌‌تر هم جستجو كرد.
در تعريف از مفهوم روشنفكري برخي به پيروي از فلاسفة يونان به ويژه سقراط و افلاطون روشنفكر را «وجدان خرده گير جوامع» دانسته‌اند. بعضي ديگر بر اين باورند كه «فردي كه استعداد آن را دارد كه يك پيام، نظر، نگرش، فلسفه يا عقيده‌اي را براي مردم بيان كند» روشنفكر است.[1]
استاد مطهري در مقام تعريف روشنفكري چهار ويژگي را برشمرده‌اند و پيرامون روشنفكري گفته‌اند كه روشنفكري يعني به موضع و مسئوليت طبقاتي خود آگاه بودن، با فرهنگ و شخصيت ملي خويش آشنا بودن و به روابط خود با همة انسان‌هاي ديگر آگاهي داشتن و سعي كردن در آگاهي جامعه و به حركت در آوردن مردم براي رهايي و آزادي مي‌باشد.[2]
و روشنفكري يعني آگاهي از منازعات و كشمكش‌هاي در جامعه بر سرقدرت سياسي و خلق نظريه‌هاي اجتماعي مي‌باشد و روشنفكر دردشناس جامعه است كه به دنبال رفع آن دردهاست و او نسبت به وضع موجود اجتماع خويش ناراضي است و به دنبال ارايه راه حل و پيش بيني مسير آينده مي‌باشد.
امّا روشنفكر كيست؟ بايد در يك كلمه بگويم روشنفكر كسي است كه داراي يك بينش انتقادي است، يعني روشنفكر اولا نسبت به وضع موجود، معترض است و در همين حال مي‌كوشد تا آنچه را كه در برابرش «وضع مطلوب» مي‌داند جانشين آن سازد.
پس بنابراين تعريف به هر فيلسوف، دانشمند، نويسنده و هنرمند روشنفكر اطلاق نمي‌شود، بلكه روشنفكر بايد خودآگاهي داشته باشد و روح زمان و نياز جامعه‌اش را حس كند و داراي بينش جهت يابي و رهبري فكري باشد و جامعه خود را دقيقاً و مستقيماً ـ نه از راه ترجمه ـ بشناسد و زمان خود را درك كند و حركت زمان خود را پيش بيني كند و به نياز نسل خود بپردازد.
روشنفكر كسي است كه با منطق خويش و بدون تقليد، همه چيز را تجزيه و تحليل مي‌كند و متفكري است كه به «آگاهي» رسيده و در نتيجه داراي جهان بيني باز و متحول و قدرت درك و تحليل منطقي اوضاع و احوال زمان و جامعه‌اي است كه در آن زندگي مي‌كند مي‌باشد.[3]
پس با اين تعاريف كه از روشنفكر شد بايد گفت: روشنفكر داراي پايگاه اجتماعي ممتازي نيست، و روشنفكر الزاماً تحصيل كرده و دانشمند نيست بلكه كساني در تاريخ دست به تحركاتي زده‌اند. امثال ستارخان و باقرخان كه هيچ گونه تحصيلاتي هم نداشته‌اند و ديگر اينكه رسالت روشنفكر، حركت زندگي و هدايت جامعه و دگرگوني و تكامل و به شدن انسان‎ها است.
امّا لازم است پيرامون روشنفكران جامعه خودمان بگويم كه بيشتر تاكنون تحت تأثير هواي فكر و ذوقي غرب و شرق بوده‌اند و نتوانسته‌اند هيچ گاه به استقلال فرهنگي و ملي برسند. در چنين فضايي كه همه با هواي غرب نفس مي‌كشند و جز كالاهاي فكري و اخلاقي وارد شده از غرب را مصرف نمي‌كنند، روشنفكران راستين كه به خودآگاهي رسيده باشند خيلي كم‌اند و از طرف تحصيل كرده‌هاي به اصطلاح روشنفكر ما اساساً در حاشية جامعه زندگي مي‌كنند و با متن مردم پيوندي ندارند و سخنان آنها را هم توده ‌هاي مردم نمي‌فهمند.[4]
براي آشنايي بيشتر مي‌توانيد به كتاب بازگشت به خويشتن اثر دكتر علي شريعتي و كتاب رازداني، روشنفكري و دينداري عبدالكريم سروش مراجعه كنيد.

-------------------------------------
[1] . مجموعه مقالات مدرنيته، روشنفكري، ديانت به اهتمام سيد مجيد ظهيري، انتشارات آستان قدس، چ اول، 1381، ص 470.
[2] . مرتضي مطهري، انسان در قرآن، چ اوّل، حسينيه ارشاد، ص 73.
[3] . زكريايي، محمد علي، جامعه شناسي روشنفكري ديني، بنياد فرهنگ و انديشه معاصر، چاپ اوّل، 1378، ص 220.
[4] . جامعه شناسي روشنفكري ديني، ذكريايي، همان، پيشين، صفحه 227.
 
نویسنده : -
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۷ساعت 15:51 PM  توسط دزدگیر کائنات   | 

کرم اینترنتی بهمراه شعارهای سیاسی

کرم اینترنتی بهمراه شعارهای سیاسی:

کرم اینترنتی W32.Linkfars که در بین کاربران ایرانی به ویروس "سالدوست" مشهور است پس از اجراي فايل آن بر روي سيستم كاربر، ابتدا خودش را بر روي سيستم كپي مي‌كند و سپس با تغيير دادن كليدهايي در رجيستري باعث بروز مشكلاتي از جمله باز نشدن ‪ Folder Option‬و مخفي نگه داشتن فايل‌هاي مخفي مي‌شود.

از جمله كارهاي ديگر اين ويروس اين است كه خودش را در ريشه همه درايوها با نام ‪ autoply.exe‬كپي كرده و در كنار آن فايلي با نام ‪ Autorun.inf‬ايجاد مي‌كند.
اين عمل باعث مي‌شود كه هر گاه كاربر بخواهد به هر شكلي وارد هر درايوي شود، فايل مربوط به كرم اجرا گردد. نوع ‪ Autorun‬ايجاد شده به گونه‌اي است كه اگر فايل ‪ autoply.exe‬ كه خود كرم است توسط آنتی ویروس از روي سيستم پاك شود از آنجا که فایل  ‪ Autorun.inf‬باقي می ماند، با دوبار كليك كردن بر روي نام درايو پنجره ‪ Open with‬نمايش داده مي‌شود و كاربر نمي‌تواند وارد درايو شود.

در اين حالت با كليك راست نمودن بر روي نام درايو و انتخاب گزينه open‬ نيز نمي‌توان وارد درايو شد.که برای حل این مشکل میتوانید از لینک حذف AutoRun که در ذیل ارائه شده استفاده کنید.
اين كرم فايلی با نام Important.htm را در مسيرهای Desktopو My Documents بر روی سيستم كاربر کپی می‌نمايد كه حاوی جملاتی به زبان فارسی است.
 

یکی از نشانه‌های ویروس به نمايش درآوردن نواری زرد رنگ در بالای صفحه همراه با جملاتی فارسی با رنگ قرمز است.
 
گفتنی است این ویروس توسط آنتی ویروس سیمانتک با آپدیت 4 نوامبر 2007 (13 آبان86) قابل شناسایی و پاکسازی است.پس از آپدیت آنتی ویروس خود و پاکسازی سیستم میتوانید از لیتکهای زیر جهت ترمیم سیستم خود استفاده کنید.

 

 
 
منبع : سایت دانشگاه علوم پزشکی مشهد
ضمنا آنتی ویروس سیمانتک با آپدیت 4 نوامبر در سی دی های كينگ ۲۰۰۸ موجود است .
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام مرداد ۱۳۸۷ساعت 21:49 PM  توسط دزدگیر کائنات   | 

معرفی سایت

چنانچه معنی کلمه ای را نمی دانید ، چنانچه با برخورد با کلمات عجیب وغریب فارسی و متاسفانه عربی که در زبان فارسی وجود دارد اعتماد به نفس خود را برای اظهار نظر در رابطه با موضوعی ازدست می دهیدفقط کافی است به سایت زبر مراجعه کنید! این سایت تبلیغاتی نیست !از شیر مر غ تا جان آدمیزاد در مورد ترجمه کلمات فارسی به فارسی با استفاده از فرهنگ کلمات دهخدا، معین و ....

  بدان گه شود تاج خسرو بلند ... که دانا بود نزد او ارجمند 

 

    

   

 

 برای ورود به سایت از لینکهای زیر استفاده کنید

                         صفحه اصلی |

لیست کلمات | لیست صفحات
+ نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 14:27 PM  توسط دزدگیر کائنات   | 

طریقه صحیح جستجو در موتور جستجو گر گوگل

یک موتور همه کیوردها یا هر یک از آنها را جستجو می‌کند که بر اساس پیش‌فرض بولی صورت می گیرد. موتورهای جستجو می توانند از AND برای جستجوی همه کیوردها یا OR برای جستجوی هر کلمه استفاده کنند.

در نتیجه حتی اگر موتو جستجو به صورت پیش فرض همه کیوردها را جستجو کند شما می توانید معمولا به آن یک دستور خاصی بدهید تا آن‌را برای یافتن هر کیورد راهنمایی کنید.

پیش فرض بولی گوگل AND است، یعنی اگر شما کلماتی را بدون اصلاح کننده ها جستجو نمایید همه کلمات شما را با هم جستجو می نماید.

به عنوان مثال اگر شما برای کلمات زیر جستجو کنید:

snowblower Honda "Green Bay"

موتور، جستجو را برای همه کیوردها باهم انجام می‌دهد. اگر شما مایلید که مشخص کنید که هر کدام از کلمه‌ها یا عبارات قابل قبول است یک OR بین هر کدام قرار دهید:

snowblower OR snowmobile OR "Green Bay"

اگر شما اصطلاحی را به همراه یک یا دو اصطلاح دیگر میخواهید، ‌آنها را در پرانتز قرار دهید مثل:

snowblower (snowmobile OR "Green Bay")

میتوانید جستجو برای کلمه snowmobile یا عبارت "Green Bay" به همراه کلمه Snowblower را با پایپ که معادل OR است به صورت زیر جستجو کنید که علامت | پایپ نامیده میشود:

snowblower (snowmobile | "Green Bay")

خنثی سازی:

اگر شما مایلید که آیتمی در جستجوی شما ظاهر نشود قبل از آن – قرار دهید:

snowblower snowmobile -"Green Bay"


موتور در این حالت صفحاتی را که شامل snowblower snowmobile هستند و "Green Bay" را در بر ندارند خواهد یافت. نکته ای که باید به آن توجه کرد، علامت – باید درست قبل از کلمه ای که شما آن را در نتایج نمی‌خواهید، باید قرار بگیرد اگر از فاصله نیز استفاده شود دیگر این دستور جواب نمیدهد.

دخالت آشکار:
روی هم رفته گوگل برای تمام کیوردها و عباراتی که شما مشخص می‌کنید، جستجو را انجام خواهد داد (به جز آنهایی که شما با علامت – آن‌ها را نادیده گرفته‌اید) گرچه کلمات معینی وجود دارد که گوگل آنها را به دلیل رواج زیاد در جستجو نادیده می‌گیرد. این لغات به شرح زیر هستند که لغات توقف نامیده می‌شوند.
"I", "a", "the", "of"

شما می‌توانید با اضافه کردن کاراکتر + گوگل را وادار کنید که کلمات توقف را نیز در نظر بگیرد:
+the king

همچنین کلمات توقفی که داخل عبارت کوتیشن‌دار نوشته می‌شوند، نادیده گرفته نمی‌شوند مثل:
"the move" glam

که نتایجی دقیقتر از نتیجه زیر دارد:
the move glam

طبعا به خاطر اینکه گوگل کلمه the را در جستجوی اول در نظر گرفته است، اما در دومی آن‌را نادیده گرفته است.


مترادف‌ها:
گاهی اوقات شما احساس می‌کنید که شما از بعضی نتایج مفید بی‌بهره مانده‌اید، زیرا کیورد یا کیوردهایی که شما انتخاب کرده‌اید، تنها راه بیان آنچه که به دنبالش هستید، نیستند. اپراتور مترادف گوگل کاراکتر ~ است که زمانی که هر تعداد کیورد در جستجوی شما بیاید از گوگل می‌خواهد که تنها معادل‌های دقیق را در نظر نگیرد، بلکه آنچه گوگل فکر می‌کند که هم‌معنی و مترادف کیوردها هستند را نیز، در بر گیرد.
مثل جستجو برای:
~ape

که نتایجی را با کلماتی از قبیل میمون، گوریل، شانپانزه و ... (چه به صورت مفرد و چه به صورت جمع) در بر خواهد داشت که میمون یا خویشاوندان متناسب با او را در بر دارد چنانکه گویا شما سرچ کرده‌اید برای:
monkey gorilla chimpanzee

که حتی شامل بعضی چیزها است که حتی فکرش را هم نمی‌کردید. گوگل به صورت الگوریتمی مترادف‌ها را می‌شناسد بنابراین شما از یافتن نتایجی از کلماتی نزدیک، که حتی گنجینه لغات شما آنها را در بر ندارد، شگفت زده خواهید شد. (مترادفات به صورت حروف ضخیم که نزدیک کلمه مورد نظر شما در صفحه نتایج است، نشان داده می‌شوند. بنابراین به راحتی قابل تشخیص‌اند.)

رنج عددی:
یکی از مشکل‌ترین چیزها برای نشان دادن در یک جستجوی اینترنتی مقادیر تاریخ و پول و اندازه و وزن و ارتفاع یا هر جفت ارزش اختیاری است.
اپراتور مقادیر عددی که .. است نتایجی را که در مقادیر عددی معین شده جستجو می‌نماید. آیا به دنبال یک جفت پمپ پرادا با سایز 5 یا 6 هستید؟ این یکی را برای سایز امتحان کنید:
prada pumps size 5..6

شاید شما به دنبال هزینه کرئن 800 تا 1000 دلار برای یک دوربین دیجیتال قشنگ اس‌ال‌آر هستید، سرچ کنید برای:
slr digital camera 3..5 megapixel $800..1000

یک چیزی که باید به خاطر داشت این است که همیشه یکسری راهنما را به عنوان معنی مقادیر تامین نمایید، مثل سایز یا مگاپیکسل یا کیلوگرم و ... شما هم‌چنین می‌توانید دستور مقدار عددی را فقط با یک عدد به کار ببرید که آن‌را به مینیمم یا ماکزیمم عبارت تبدیل می‌کند. آیا شما می‌خواهید خشکی مانتانا که حداقل 500 زمین است بیابید؟ مشکلی نیست:
acres Montana land 500..

جستجوی آسان و جست و جوی با بخت و اقبال:
کلید جستجوی با بخت و اقبال چیز قشنگی است. در برابر دادن یک لیست نتایج جستجو که انتخاب می‌شوند و به شما داده می‌شوند. شما با جاروب آنچه گوگل فکر می کند که بیشتر برای داده جستجو شده شما متناسبند، مواجه خواهید بود. کلمه واشنگتن پست را تایپ کنید و دکمه جستجو با بخت و اقبال را بزنید که شما را مستقیم به washingtonpost.com می‌برد و اگر کلمه پریزیدنت را تایپ کنید شما را مستقيم به سایت whitehouse.gov می‌برد.

حساسیت به وضعیت:
بعضی موتورهای جستجو نسبت به وضعیت حروف حساس هستند، اما گوگل حساس به آن نیست و حروف زیر همگی برای گوگل یکسانند:
Three, three, ThrEE, ThrEE
بعضی از موتورهای جستجو تكنیكی به نام Stemming را پشتیبانی می‌كنند كه تكنیكی است كه معمولا با اضافه كردن * یا گاهی ؟ به عبارت موردنظر از موتور جستجو درخواست می‌كند كه به جای این علامت، مشتقات آن‌را جستجو كند.

به عنوان مثال جستجوی moon* نتایجی مثل moons, moonlight, moonshot را در برخواهد داشت.
گوگل از این ویژگی به طور صریح استفاده نمی‌كند. ولی زمانی كه شما جای یك كلمه را در عبارتی نمی‌دانید، می‌توانید از * استفاده كنید كه از این ستاره به معنای جانشین یك كلمه كامل در گوگل، برداشت می‌شود. بنابراین طبق گفته های بالا جستجو برای "three * mice" موارد زیر را در نتایج خواهد داشت:
finds three blind mice, three blue mice, three green mice,

چقدر این ویژگی گوگل بدرد می‌خورد؛ مطمئنا به اندازه ویژگی stemming مفید نیست ولی بازهم موجب گیج شدن مبتدیان نمی‌شود. یك * یك جانشین برای یك كلمه است، دو * به معنای دو كلمه و ...

این ویژگی در موارد زیر قابل استفاده است:

1- فائق آمدن بر محدودیت 10 كلمه گوگل ( در گوگل عبارت‌هایی كه بین دو كوتیشن قرار می‌گیرد، نباید بیش از 10 كلمه باشد) شما این مثال‌ها را (مثلا عبارت Fourscore and seven years ago, our fathers brought forth on this continent) كه زیاد برای پیدا كردن یك شعر یا نقل قول تكرار می‌شوند را، اگر امتحان كنید، گوگل تنها تا كلمه on عمل جستجو را انجام خواهد داد و همه آنچه بعد از آن می‌آید، توسط گوگل نادیده گرفته می‌شود.

2-بررسی تكرار یك عبارت معین یا مشتق عبارت مثل: (درباره دستور این‌تایتل بعدا توضیح داده خواهد شد)
intitle:"methinks the * doth protest too much"

و یا
intitle: "the * of Seville"

3- پر كردن جاهای خالی حافظه یك آدم‌حواس‌پرت! شاید شما فقط یك قسمت كوتاه یك ترانه را به یاد بیاورید كه جستجو تنها از آنچه شما به یا می‌آورید، به جای بازسازی تصادفی استفاده می‌كند.
بیایید یك مثالی را مرور كنیم، سرود "Good Times" كه توسط چیك سروده شده است، كه خط زیر را بیان میكند:
"You silly fool, you can't change your fate."

شاید شما یك ترانه را گوش كرده‌اید، اما شما یادتان نمی اید كه كلمه fool درست است یا چیز دیگری بوده، اگر شما اشتباه كرده باشید ( اگر درستش به عنوان مثال "You silly child, you can't change your fate" باشد) شما هیچ جوابی نخواهید یافت.

راه حل استفاده از ویژگی گوگل است كه به جای آن كلمه سرچ كنیم:
"You silly *, you can't change your fate"

شما این تكنیك را می‌توانید برای نقل‌قول‌ها و شعرهای غنایی و ... به كار ببرید، شما باید حواستان را جمع كنید که به اندازه كافی از متن نقل‌قول را سرچ كنید تا به یك نتیجه واحد برسید. مثلا عبارت زیر كه قسمتی از مثال بالاست نتایج زیادی در بر خواهد داشت:
"you * fool"
دستورات و المان‌های خاص:
علاوه بر OR و AND و جستجو‌های عبارتی، Google دستورهای خاص زیادی را برای محدود نمودن جستجوی شما فراهم نموده است.
همانند همه موتورهای جستجوی Full Text، در گوگل به جای اینکه صفحات وب تنها بر اساس عنوان و توضیحات انها ایندکس شوند، صفحات وب کلا ایندکس می‌گردند. دستورهای خاص به کاربران گوگل اجازه می‌دهند که جاهای معینی از صفحات وب را برای اطلاعات به خصوصی، جستجو
نمایند، و این اجازه را به کاربران گوگل می‌دهند که بتوانند جاهای معینی از صفحات وب را برای اطلاعات به خصوصی، جستجو نمایند (که آن‌ها اپراتورهای پیشرفته نیز نامیده می‌شوند). این ویژگی (دستورات و المانهای خاص) خیلی چاره‌ساز است مخصوصا زمانی که شما با بیش از 8 بیلیون صفحه وب مواجهید و می‌خواهید دامنه جستجوی خود را محدودتر نمایید!

مثلا ذکر اینکه اینکه کلمات عبارت مورد نظر شما تنها بایستی در عنوان یا URL صفحات وب باشد، می‌تواند کمک شایانی به شما برای به دست
اوردن نتایج بسیار خاص داشته باشد. در ادامه مطلب به شرح برخی از المان‌های دستوری معمول خواهیم پرداخت:

intitle:
این المان جستجوی شما را به عنوان صفحات وب محدود می‌کند و متغیر allintitle: صفحاتی که عنوانشان تمام کلمات ذکر شده جستجو را دربردارد را پیدا می‌کند و هر دو دستور، قبل کیوردها استفاده می‌شوند.
intitle:"windows xp"
allintitle:"windows xp" microsoft

همچنین ممکن است شما ترجیح دهید از دستور allintitle: استفاده نکنید، چون در ترکیب با دستورات دیگر ممکن است خوب کار نکند.

site:
این دستور به کاربر اجازه می‌دهد که جستجوی خود را به یک سایت محدود نماید.
site:loc.gov
site:thomas.loc.gov
site:edu
site:nc.us

نکته ای که تذکرش لازم است این‌است که این دستور، دستور خوبی برای یک وب‌سایتی که شامل زیرشاخه‌هایی (مثل /~sam/album/ ) است، نمی‌باشد. مثلا شما نمیتوانید با دستور site: همه صفحات را در .../ http://www.funkids.ir بیابید و گوگل هیچ
نتیجه‌ای برای جستجوی شما نخواهد یافت. به جای این دستور، دستور inurl: پیشنهاد می‌شود.

inurl:
این دستور جستجوی شما را به URL صفحات وب محدود می‌کند. این دستور برای یافتن صفحات help بسیار خوب کار می‌کند، زیرا آن‌ها نسبتا در
ساختار خود منظم‌اند و allinurl: متغیری است که همه کلمات لیست شده در URL را پیدا می‌کند ولی در ترکیب با دستورت دیگر خوب کار نمی‌کند.
inurl:help
allinurl:search help

همانطور که می‌بینید استفاده inurl: به جای site: یک مزیت ضروری دارد و آن اینست که شما می‌توانید از آن برای جستجوی ساب‌دایرکتوری‌ها (زیرفهرست‌ها) نیز استفاده نمایید.

تذکر: در استفاده از دستور inurl: برای داشتن نتایج بیشتر از //:http استفاده نکنید.

همچنین شما می‌توانید inurl: را در ترکیب با site: به کار برید تا بتوانید اطلاعات ساب‌دامین‌ها (زیردامنه‌ها) را استخراج نمایید. برای مثال opensource.org چند تا ساب‌دامین دارد؟ یک جستار سریع به شما کمک می‌کند تا به پاسخ این جواب برسید:

site:opensource.org -inurl:www.opensource.org

این جستجو از گوگل میخواهد تا تمام صفحات دامنه opensource.org را لیست کند، اما صفحاتی را که از زیر دامنه معمول www هستند و شما آن‌ها را قبلا دیده بودید، نادیده بگیرید.

link:
این دستور فهرستی از صفحاتی که به URL تعیین شده لینک داده‌اند را، می‌یابد. اگر link: را وارد کنید شما به فهرستی از صفحاتی که به
صفحه گوگل لینک داده‌اند، دست می‌یابد ( نه در هر جای دامنه google.com ) نگران نباشید اگر ادرس شما با //:http همراه نباشد، شما
به آن نیازی ندارید. بنابراین اگر ادرس شما //:http هم داشت، باز گوگل آن‌را نادیده می‌گیرد. این دستور به خوبی با هر URL با محتوای بزرگ کار
می‌کند. مثلا سرعت جستجویش در http://www.webphoto.ir/persia فرقی با بالاترین مرتبه سایت، مثل webphoto.ir ندارد.

cache:
این دستور یک کپی از صفحه‌ای که در گوگل ایندکس گذاری شده است را، می‌یابد. حتی اگر آن صفحه دیگر در URL اصلی در دسترس نباشد یا
محتوایش به کلی تغییر کرده باشد.
cache:www.yahoo.com

catch گوگل مخصوصا برای باز یافتن نگارش قبلی یک صفحه که بارها تغییر می‌کند، مناسب است.

daterange:
این دستور جستجوی شما را به تاریخ به خصوصی یا یک محدوده تاریخی که صفحه در گوگل ایندکس گذاری شده، محدود می‌نماید. باید در نظر داشت که این جستجو، کاری به تاریخی که یک صفحه ساخته شده است، ندارد و تنها بر مبنای تاریخ ایندکس گذاری در گوگل، عمل می‌کند.
"Microsoft" "Windows XP" daterange:2450958-2450968

نقل قول از:فتو بلاگ ایرانی ها

+ نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 14:20 PM  توسط دزدگیر کائنات   | 

مکانیک سیالات +...

 مقدمه

با توجه به این که استاتیک و تحرک شاره‌ها در طبیعت ، صنعت و زندگی روزمره انسان کاربرد فراوان دارد، لذا دانشمندان آزمایشهای گسترده و اغلب مبتکرانه را در این زمینه ترتیب می‌‌دهند. این آزمایشها بیشتر کاربرد صنعتی دارند و همین امر سبب ایجاد علمی ‌به نام مکانیک سیالات شده است. لازم به ذکر است که مکانیک سیالات محاسباتی ، در صنایع هوایی و ساخت سفینه‌های فضایی کاربرد دارد، به همین دلیل نیاز به تحقیقات و پژوهشهای علمی ‌و عملی در مکانیک سیالات وجود دارد.

 تاریخچه

تا اوایل قرن بیستم مطالعه سیالات را اساسا دو گروه هیدرولیک‌دانان و ریاضیدانان، انجام می‌‌دادند. هیدرولیک‌دانان به صورت تجربی کار می‌‌کردند، در حالی که ....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 21:31 PM  توسط دزدگیر کائنات   | 

تالار اطلاعات

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۷ساعت 0:0 AM  توسط دزدگیر کائنات   | 

آرماگدون

 

 معني‌ كلمه‌ آرماگدون‌
 
كلمه‌ آرماگدون‌ از كلمه‌ «مگيدو» (مجدّو) كه‌ شهر مهمي‌ در فلسطين‌ قديم‌ بود ريشه‌ گرفته‌ است‌. بسياري‌ از محققان‌ فكر مي‌كنند كه‌ آرماگدون‌ از «هرمجدون‌» به‌ معني‌ «تپه‌ مجدّو»  گرفته‌ شده‌ باشد. اين‌ ناحيه‌ تاريخي‌ غني‌ دارد. حفاري‌هاي‌ انجام‌ شده‌، بيست‌ دوره‌ اشغال‌، از تاريخ‌ چهار هزار سال‌ قبل‌ از ميلاد تا چهار صد و پنجاه‌ سال‌ قبل‌ از ميلاد مسيح‌ (ع‌) را نشان‌ مي‌دهد. «مجدّو» در 18 مايلي‌ «بندر حيفا»  در اسراييل‌ شمالي‌ و 55 مايلي‌ شمال‌ بيت‌ المقدس‌ واقع‌ است‌.
  موقعيت‌ استراتژيكي‌ مگيدو (مجدّو)، بيش‌ از مساحتش‌ به‌ آن‌ اهميت‌ بخشيده‌ است‌. اين‌ منطقه‌ مشرف‌ بر كوه‌هاي‌ اسراييل‌ شمالي‌ است‌ و به‌ روستاي‌ «اسدارلون‌»  نيز معروف‌ است‌. در قديم‌ فلسطين‌ شمالي‌ به‌ ويژه‌ منطقه‌ مگيدو به‌ علت‌ محافظت‌ از شرقي‌ترين‌ راه‌ به‌ «منطقه‌ حاصل‌خيز»  اهميت‌ نظامي‌ داشت‌. جاده‌ عبوري‌ ميان‌ سه‌ قاره‌ آفريقا، آسيا و اروپا كه‌ از مغرب‌ به‌ درياي‌ مديترانه‌ و از مشرق‌ به‌ صحراي‌ عربستان‌ مي‌رسيد تحت‌ قلمرو كهن‌ اسرائيل‌ بود. اين‌ منطقه‌ كوچك‌ ارتباطي‌ بين‌ دريا و دشت‌، سرزمين‌ استراتژيكي‌ بود كه‌ سه‌ قاره‌ را به‌ هم‌ متصل‌ مي‌كرد. اين‌ پل‌ باريك‌، منطقه‌اي‌ آن‌چنان‌ مهم‌ بود كه‌ نظاميان‌ دائماً بر سر به‌ دست‌ آوردن‌ آن‌ در حال‌ جنگ‌ بودند.
  در گذشته‌ قسمت‌هايي‌ از قلمرو اسرائيل‌ گذرگاه‌هاي‌ مهم‌ نظامي‌ به‌ حساب‌ مي‌آمد و ميگدو از يكي‌ از اين‌ گذرگاه‌ها محافظت‌ مي‌كرد. تاكنون‌ بيش‌ از 200 جنگ‌ در اين‌ منطقه‌ يا اطراف‌ آن‌ رخ‌ داده‌ است‌. به‌ همين‌ خاطر يكي‌ از محققين‌ آن‌ را «سرزمين‌ جنگ‌ قرون‌» ناميده‌ است‌ .
  آينده‌مگيدوياآرماگدون‌چيست‌؟آياكتاب‌مقدس‌چيزي‌ درباره‌اين‌سرزمين‌حياتي‌واستراتژيكي‌بيان‌كرده‌است‌؟

 پيشگويي‌ آرماگدون‌
 
اگر چه‌ در كتاب‌ مكاشفات‌ يوحنا به‌ آرماگدون‌ اشاره‌ شده‌ امّا چيزي‌ در باره‌ اينكه‌ نيروهاي‌ نظامي‌ به‌ هم‌ پيوسته‌ در منطقه‌ به‌ يكديگر حمله‌ مي‌كنند بيان‌ نگرديده‌ است‌. ليكن‌ ذكر شده‌ كه‌ اين‌ نيروها در دشت‌ مگيدو جمع‌ شده‌ و از اين‌ منطقه‌ هموار و وسيع‌ به‌ عنوان‌ پهنه‌اي‌ جهت‌ آماده‌ شدن‌ براي‌ حمله‌ بزرگ‌ استفاده‌ مي‌كنند. سؤال‌ اين‌ است‌ چه‌ كساني‌ در آنجا جمع‌ مي‌شوند و چه‌ كسي‌ آنها را جمع‌ مي‌كند و بالاخره‌ اينكه‌ و براي‌ چه‌ هدفي‌ در آنجا جمع‌ مي‌شوند؟
  به‌ نظر مي‌رسد اين‌ افراد از چند گروه‌ سياسي‌ و مذهبي‌ باشند: «پادشاه‌ جهان‌ ـ شيطان‌ ـ پادشاه‌ كل‌ عالم‌ خدا» و «پادشاهي‌  از شرق‌ رود فرات‌». شايان‌ ذكر است‌ كلمه‌ «پادشاه‌» لزوماً به‌ شكل‌ امروزي‌ آن‌ به‌ رهبران‌ اطلاق‌ نمي‌شود. بلكه‌ ممكن‌ است‌ از آنها به‌ عنوان‌رييس‌جمهور،نخست‌وزيريارييس‌ياد شده‌ باشد.
  در تاريخ‌، بسياري‌ از ملت‌ها به‌ هم‌ پيوسته‌اند تا از قدرت‌ «چهار پاي‌» نيرومندي‌ كه‌ در كتاب‌ مكاشفات‌ به‌ آن‌ اشاره‌ شده‌ حمايت‌ كنند. خداوند قدرت‌ عظيم‌ اين‌ اتحاد را به‌ حيواني‌ كه‌ به‌ وسيله‌ نيروهاي‌ غير خدايي‌ هدايت‌ مي‌شود تشبيه‌ كرده‌ است‌.
  در كتاب‌ مقدس‌ آمده‌ كساني‌ كه‌ اين‌ اتحاد را تشكيل‌ مي‌دهند «از يك‌ ذهنند  و قدرت‌ و فرمانروايي‌ خود را به‌ چهارپا خواهند داد.»
  كتاب‌ مقدس‌ ذكر كرده‌ است‌ كه‌ آنها ارواحي‌ هستند كه‌ معجزاتي‌ را ظاهر مي‌سازند و بر پادشاه‌ تمام‌ ربع‌ مسكون‌ خروج‌ مي‌كنند تا آنها را براي‌ جنگ‌ عظيم‌ آن‌ روز فراهم‌ آورند .
  سؤال‌ اين‌ است‌ كه‌ چرا نيروهاي‌ نظامي‌ در آرماگدون‌ جمع‌ مي‌شوند؟ از قرار معلوم‌ اين‌ نيروهاي‌ نظامي‌بدين‌منظوردرخاورميانه‌جمع‌مي‌شوند كه‌ نشان‌ دهند چه‌ كسي‌ كنترل‌ جهان‌ را در دست‌ خواهد گرفت‌.
  هر چند به‌ جاي‌ نبرد با يكديگر شروع‌ به‌ جنگ‌ عليه‌ عيسي‌ مسيح‌ مي‌كنند!
  ما تا به‌ حال‌ در مورد افرادي‌ كه‌ شجاعت‌ اين‌ را داشته‌ باشند تا به‌ جنگ‌ در مقابل‌ خدا بروند، فكر نكرده‌ايم‌. معمولاً انسان‌ها با يكديگر مي‌جنگند. امّا كتاب‌ مقدس‌ آشكار مي‌سازد كه‌ در واقع‌ مردم‌ سعي‌ خواهند كرد تا با عيسي‌ مسيح‌ جنگ‌ كنند در اين‌ زمان‌ پاياني‌، ديكتاتورها و عوام‌ فريب‌ها براي‌ فرمانروايي‌ بر جهان‌ طمع‌ مي‌كنند واميد دارند كه‌ در مقابل‌ نيروهاي‌ عظيم‌ و سلاح‌هاي‌ كشنده‌ آنها پيروز شوند. سلاح‌هايي‌ آنچنان‌ قدرتمند كه‌ قادرند زندگي‌ را نابود كنند.تنها خداوند است‌ كه‌ مي‌ داند اگر عيسي‌ مسيح‌ (ع‌) را نفرستد تا در امور انسان‌ها مداخله‌ بكند «هيچ‌ موجود زنده‌اي‌ نجات‌ نخواهد يافت‌» .

 شيطان‌ و آرماگدون‌
 
پشت‌ صحنه‌، رهبر قدرتمند ديگري‌ وجود دارد كه‌ نقش‌ برجسته‌اي‌ را در گروه‌ نيروهاي‌ نظامي‌ در آرماگدون‌ ايفا مي‌كند. «خداي‌ اين‌ عصر»  تمام‌ ملت‌ها را فريب‌ مي‌دهد . هدف‌ او به‌ عنوان‌ دشمن‌ انسان‌ها فريب‌ و نابودي‌ نسل‌ انسان‌ است‌ .
  به‌نظرمي‌رسدلشكريان‌انبوهي‌كه‌درپايان‌زمان‌ گرد هم‌مي‌آيندوسيله‌اي‌براي‌رسيدن‌وي‌به‌هدفش‌هستند .
  امّا چيزي‌ كه‌ ملت‌ها نمي‌دانند آن‌ است‌ كه‌ خداوند به‌ شيطان‌ فرصت‌ داده‌ تا رهبران‌ متكبر جهان‌ را بفريبد؛ زيرا كه‌ فكر مي‌كنند با اين‌ جنگ‌ قادر خواهند بود كنترل‌ جهان‌ را به‌ دست‌ گيرند.
  طبق‌ آيات‌ كتاب‌ مقدس‌ خداوند خود با آن‌ ملت‌هاي‌ فريب‌ خورده‌ كه‌ كمرشان‌ از ويراني‌ خم‌ شده‌ وارد جنگ‌ خواهد شد . خداوند ثابت‌ خواهد كرد كه‌ خود قادر مطلق‌ است‌ نه‌ شيطان‌ و نه‌ كساني‌ كه‌ او آنها را فريب‌ مي‌دهد و خداوند به‌ انسان‌ اجازه‌ نخواهد داد تا خود را كاملاً نابود كند .
  با اين‌ مقدمه‌ زماني‌ كه‌ مي‌خوانيم‌: سپاهيان‌ چگونه‌ در «جنگ‌ عظيم‌ آن‌ روز خداي‌ قادر مطلق‌» گرد مي‌آيند، هدف‌ آرماگدون‌ آشكار مي‌شود.
  زكرياي‌ نبي‌ نيز اين‌ زمان‌ بحراني‌ را اين‌ چنين‌ توصيف‌ مي‌كند: «نظاره‌ كنيد! روز خداوند فرا مي‌رسد... و خداوند بيرون‌ آمده‌ با آن‌ قوم‌ها جنگ‌ خواهد نمود. چنان‌ كه‌ در روز جنگ‌ جنگيد و در آن‌ روز پاهاي‌ او بر كوه‌ زيتون‌ كه‌ از طرف‌ مشرق‌ به‌ مقابل‌ اورشليم‌ است‌ خواهد ايستاد .

 نيروهاي‌ نظامي‌ گرد هم‌ مي‌آيند
 
تفسير كتاب‌ مقدس‌ فرضيه‌ ديگري‌ را در باره‌ آرماگدون‌ روشن‌ مي‌كند و تعجب‌آور است‌ كه‌ چرا هيچ‌ كس
مشتق‌ شدن‌ مگدون‌ را از منظر دوم‌ در نظر نگرفته‌ است‌. يعني‌ از كلمه‌ عبري‌ «گاداد» كه‌ به‌ معني‌ «جمع‌ شدن‌ دسته‌ يا گروه‌ سربازان‌ است‌. در زبان‌ عبري‌ با اضافه‌ كردن‌ حرف‌ «ما» به‌ فعل‌ اسم‌ ساخته‌ مي‌شود.بنابراين‌ «ماگد» كه‌ به‌ معني‌ محلي‌ براي‌ جمع‌ شدن‌ گروه‌ سربازان‌ است‌ ساخته‌ مي‌شود و پسوند «و» به‌ معني‌ «براي‌ او (مذكر)». در نتيجه‌ «محلي‌ از آن‌ او» كه‌ گروه‌ سربازان‌ در آن‌ جمع‌ مي‌شوند.
  در كتاب‌ يوئيل‌ نبي‌  خداوند اين‌ فرمانروايان‌ و تداركاتشان‌ را براي‌ تهاجم‌ و جنگ‌ مجسم‌ مي‌كند. چنانكه‌ مي‌گويد: « اين‌ را در ميان‌ اقوام‌ اعلام‌ كنيد (جار زنيد)، براي‌ جنگ‌ آماده‌ شويد! مردان‌ نيرومند را پيدا كنيد، بگذاريد تمام‌ مردان‌ جنگي‌ بيرون‌ آيند. بگذاريد تا به‌ اورشليم‌ بيايند. گاو آهن‌هاي‌ خود را در مقابل‌ شمشيرها و اره‌هاي‌ خود در مقابل‌ نيزه‌ها خرد كنيد. بگذاريد ضعيف‌ بگويد من‌ قوي‌ هستم‌».
  پيشگويي‌ فوق‌ اشاره‌ مي‌كند كه‌ رهبران‌ در جايي‌ كه‌ امكانات‌ ساختن‌ ابزار آلات‌ كشاورزي‌ را به‌ ساختن‌ تسليحات‌ و جنگ‌ افزار تغيير مي‌دهند دست‌ از توليدات‌ خود بر مي‌دارند.
  سپاهيان‌ در حالي‌ كه‌ تمام‌ اطراف‌ دشت‌ را اشغال‌ كرده‌اند در آرماگدون‌ جمع‌ شده‌ و به‌ پيشروي‌ خود به‌ ديگر مناطق‌ سرزمين‌ مقدس‌ ادامه‌ مي‌دهند. امّا جنگ‌ واقعي‌ 55 مايل‌ پايين‌تر از مگدون‌، در اطراف‌ اورشليم‌ رخ‌ خواهد داد.
  در واقع‌ جنگ‌ بزرگ‌ بيش‌تر از يك‌ ستيزه‌ نيست‌. خدا اجازه‌ خواهد داد تا سپاهيان‌ در آرماگدون‌ جمع‌ شوند ولي‌ در پايان‌ ترديدي‌ وجود نخواهد داشت‌ كه‌ خود حكومت‌ خواهد كرد. با اجازه‌ دادن‌ به‌ شيطان‌ و مزدوران‌ او و رهبران‌ فريب‌ خورده‌ براي‌ به‌ حركت‌ درآوردن‌ ملت‌ها براي‌ جنگ‌ با او (خدا)، به‌ آن‌ لشگريان‌ كه‌ مانع‌ حكمراني‌ عيسي‌ (ع‌) بر اورشليم‌ خواهند شد، اجازه‌ خواهد داد كه‌ فقط‌ در جنگ‌ با او نابود شوند. بنابراين‌، آرماگدون‌ نشانه‌ جنگي‌ بزرگ‌، نه‌ ميان‌ ملت‌هاي‌ نيرومند و اتحادهاي‌ نظامي‌ بلكه‌ ميان‌ نيروهاي‌ خير و شر است‌. جنگ‌ نظامي‌ در اورشليم‌ و اطراف‌ آن‌ در خواهد گرفت‌ .
  جنگ‌ به‌ هم‌ پيوسته‌ است‌:
  كتاب‌ مقدس‌ توضيح‌ مي‌دهد كه‌ زمان‌ تزلزل‌ زمين‌ به‌ عنوان‌ «روز خدا» اتفاق‌ مي‌افتد . زماني‌ كه‌ در طول‌ آن‌، در امور انسان‌ مداخله‌ خواهد شد تا به‌ سركشي‌ او بر عليه‌ خدا پايان‌ دهد .
  در ادامه‌ پيشگويي‌ ذكر شده‌، در كتاب‌ يوئيل‌ نبي‌ خداوند مي‌فرمايد: «اجازه‌ دهيد ملت‌ها بيدار شوند و به‌ (اورشليم‌) به‌ روستاي‌ ژهوت‌  بيايند. در آنجا من‌ براي‌ داوري‌ ميان‌ همه‌ اقوام‌ اطراف‌ خواهم‌ نشست‌. داس‌ را پيش‌ آوريد؛ زيرا كه‌ حاصل‌ رسيده‌ است‌. بياييد، پايمال‌ كنيد؛ زيرا كه‌ خمره‌هاي‌ شراب‌ لبريز شده‌اند، زيرا كه‌ شرارت‌ شما عظيم‌ است‌. جماعت‌ها، جماعت‌ها! در وادي‌ قضاوت‌؛ زيرا روز خداوند در وادي‌ قضا نزديك‌ است‌ .
  عيسي‌ مسيح‌ (ع‌) در بازگشت‌ خويش‌ با بيان‌ لشگريان‌ روبرو خواهد شد. و از دهانش‌ شمشيري‌ بيرون‌ خواهد آمد كه‌ با آن‌ امت‌ها را مي‌زند... او خود خمره‌ شراب‌ خشم‌ خداي‌ قادر مطلق‌ را، زير پا لگد مي‌كند (مكاشفه‌ 15:19). پرندگان‌ جمع‌ مي‌شوند تا به‌ افرادي‌ كه‌ با عيسي‌ مسيح‌ (ع‌) جنگيدند غذا دهند .
  ظاهراً كشتار محدود به‌ منطقه‌ اطراف‌ اورشليم‌ نخواهد بود.مكاشفه‌ 20: 14 اشاره‌ مي‌كند كه‌ پيشروي‌ آن‌ تا حدود 200 مايل‌ ادامه‌ مي‌يابد.

 آرماگدون‌، مقدمه‌ صلح‌
 
عيسي‌ مسيح‌ (ع‌) سرانجام‌ به‌ عنوان‌ منجي‌ انسان‌ها شناخته‌ خواهد شد. او پادشاه‌ پادشاهان‌ است‌ . بشر بيهودگي‌ طغيان‌ بر ضد خدا را درك‌ خواهد كرد. ملاكي‌ نبي‌ در باره‌ قدرت‌ عظيم‌ خدا صحبت‌ كرده‌ است‌: «زيرا كه‌ از مطلع‌ آفتاب‌، تا مغربش‌، نام‌ من‌ در ميان‌ امت‌ها عظيم‌ خواهد بود» .
  در پايان‌ خداوند به‌ عنوان‌ بزرگترين‌ حكمران‌ بشرشناخته‌ مي‌شود. در كتاب‌ بقرنتيان‌ اشاره‌ شده‌ هزاران‌ سال‌ است‌ كه‌ شيطان‌ ـ خداي‌ اين‌ عصر ـ با وجود پيشگويي‌ خدا مبني‌ بر اجراي‌ برنامه‌ خود براي‌ انسان‌كه‌ زمين‌ را براي‌ او خلق‌ كرده‌، خود را به‌ عنوان‌ خداي‌ انسان‌ها جا زده‌ است‌ .
  اكثر پيامبران‌ ذكر كرده‌اند، زماني‌ كه‌ اين‌ اتفاق‌ مي‌افتد انسان‌ از صلحي‌ بي‌سابقه‌ و كاميابي‌ بي‌نظير بر روي‌ زمين‌ لذت‌ خواهد برد. اين‌ صلح‌ از هزاران‌ سال‌ قبل‌ به‌ انسان‌ وعده‌ داده‌ شده‌ است‌ .
  آرماگدون‌ در حالي‌ كه‌ نشانه‌ نابودي‌ نيروهاي‌ شيطان‌ است‌، مقدمه‌اي‌ براي‌ رستگاري‌ انسان‌ مي‌باشد. اين‌ اتفاق‌ با پايان‌ سوء داوري‌ انسان‌ همراه‌ است‌. در
 آرماگدون‌ است‌ كه‌ انسان‌هاي‌ حريص‌ و فريبكار در مكاني‌ مشخص‌ جمع‌ مي‌شوند تا مسيح‌ (ع‌) بتواند به‌ مصيبت‌هايي‌ كه‌ آنهابراي‌ انسان‌ها ايجاد كرده‌اند پايان‌ دهد.
  آرماگدون‌ خبر از پايان‌ ترس‌، درد، ويراني‌ ومرگ‌ نابهنگام‌ مي‌دهد، متأسفانه‌ راه‌ ديگري‌ براي‌ انسان‌ وجود ندارد تا درسش‌ را بياموزد. خدا بالاخره‌ بايد در
 امور انسان‌ دخالت‌ كند تا صلح‌ را در اين‌ جهان‌ جاري‌ سازد .
  طبق‌ سخنان‌ دانيال‌ نبي‌ حضرت‌ عيسي‌ سيستم‌ اجتماعي‌، اقتصادي‌، سياسي‌، تربيتي‌ و مذهبي‌ اين‌ جهان‌ را عوض‌ مي‌كند و جهاني‌ بر مبناي‌ راه‌ و روش‌ خدا بنا مي‌كند .
  علايم‌ روز اصلاح‌، نشان‌ مي‌دهد كه‌ مسيح‌ شيطان‌ را اسير مي‌كند و مانع‌ از تاثير گذاري‌ او بر انسان‌ مي‌شود .
  روز بزرگ‌ آخر، حاكي‌ از زماني‌ است‌ كه‌ تمام‌ افرادي‌ كه‌ خداي‌ واقعي‌ را نشناختند، زنده‌ مي‌ شوند تا حقيقت‌ او را درك‌ كنند و فرصت‌ رستگاري‌ را به‌ دست‌ آورند .
  آرماگدون‌ پايان‌ جهان‌ نيست‌ .بلكه‌ مكاني‌ براي‌ جمع‌ شدن‌ سپاهيان‌ عظيم‌ است‌ و محلي‌ است‌ كه‌ خداوند رهبران‌ فريب‌ خورده‌ را براي‌ شكست‌ در جنگي‌ حتمي‌ با خود در اورشليم‌ فرا مي‌خواند.
  فراتر از نابودي‌ انسان‌ها، آرماگدون‌ نويد هزار سال‌ صلح‌ و كاميابي‌ براي‌ همه‌ است‌. انسان‌ به‌ زندگي‌ خود ادامه‌ خواهد داد و آرماگدون‌ حكومت‌ مسيح‌ (ع‌) را به‌ عنوان‌ حاكم‌ زمين‌ و تمام‌ ملت‌ها نويد مي‌دهد، زمين‌ در زير پادشاهي‌ خدا در صلح‌ غوطه‌ ور مي‌گردد.

 

 پي‌نوشت‌ها :
 1. Megiddo .
 2.
Haifa .
 3.
Esdrealon .
 4.
Fertile crescent .
 5 . ممكن‌ است‌ منظور نويسنده‌ سفياني‌ باشد كه‌ در منابع‌ اسلامي‌ به‌ آن‌ اشاره‌ شده‌ است‌.(مترجم‌).
 6 . توسط‌ يك‌ نفر رهبري‌ مي‌شوند (يعني‌ شيطان‌).
 7 . (مكاشفات‌ 1311: 17).
 8 . مكاشفات‌ 16-13:16.
 9 . متّي‌ 22:24.
 10 . رساله‌ دوم‌ بقرنتيان‌ 4-4.
 11 . مكاشفات‌ 9-12.
 12 . رساله‌ اول‌ پطرس‌ 508.
 13 . اشعيا 17 و 12:14.
 14 . كتاب‌ زكريا 3-1:14.
 15 . انجيل‌ متي‌ 22-24.
 16 . زكريا 4-1:14.
 17 . 10-9 : 3.
 18 . اشعيا 9 و 6:13 و 12:2.
 19 . زكريا 1:14.
 20.
Jehoshapat .
 21 . يوئيل‌ 14-12:3 آن‌ را با مكاشفات‌ 19-15:14 مقايسه‌ كنيد.
 22 . شايد منظور از پرندگان‌، هواپيما باشد. مترجم‌.
 23 . مكاشفه‌ 16:19 و 14:17.
 24 . ملاكي‌ نبي‌ 11:1.
 25 . رساله‌ دوم‌ بقرنتيان‌ 44 و 4:11.
 26 . تيمورتاوس‌ 2 ، 9:1 ، تيتوس‌ 2:1 ، اشعيا 10-1:11.
 27 . مكاشفات‌ 19 ، ذكريا 14، يوييل‌ 3.
 28 . دانيال‌ 45-44:2.
 29 . مكاشفات‌ 5-4 : 20 ، اشعيا 1-11.
 30 . مكاشفات‌ 12-11 : 20.

 نویسنده :جرولد آست

ترجمه: فاطمه شفيعي سروستاني

منبع :ماهنامه موعود سال ششم _ شماره 32

برگرفته ازسایت ماهنامه

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۸۷ساعت 23:57 PM  توسط دزدگیر کائنات   | 

فرمول های محاسبه مساحت ، محیط و حجم اشکال هندسی

Measurement Formulas           فرمولهای اندازه گیری

 شکل هندسی  مورد نظر

Formula

Rectangle:
Area = Length X Width
A = lw

Perimeter = 2 X Lengths + 2 X Widths
P = 2l + 2w

Parallelogram
Area = Base X Height
a = bh

Triangle
Area = 1/2 of the base X the height
a = 1/2 bh
Perimeter = a + b + c
(add the length of the three sides)

Trapezoid

Perimeter = area + b1 + b2 + c
P = a + b1 + b2 + c

 

 

Circle Try the Online tool.
The distance around the circle is a circumference. The distance across the circle is the diameter (d). The radius (r) is the distance from the center to a point on the circle. (Pi = 3.14) More about circles.
d = 2r
c = pd = 2 pr
A = pr2
(p=3.14)

 

Rectangular Solid
Volume = Length X Width X Height
V = lwh
Surface = 2lw + 2lh + 2wh

 

Prisms
Volume = Base X Height
v=bh
Surface = 2b + Ph (b is the area of the base P is the perimeter of the base)

Cylinder
Volume = pr2 x height
V = pr2 h
Surface = 2p radius x height
S = 2prh + 2pr2

Pyramid
V = 1/3 bh
b is the area of the base
Surface Area: Add the area of the base to the sum of the areas of all of the triangular faces. The areas of the triangular faces will have different formulas for different shaped bases.

Cones
Volume = 1/3 pr2 x height
V= 1/3 pr2h
Surface = pr2 + prs
S = pr2 + prs
=pr2 + pr

Sphere
Volume = 4/3 pr3
V = 4/3 pr3
Surface = 4pr2
S = 4pr2

  محاسبه حجم محیط و مساحت بصورت آنلاین                 See the online area calculator   

راهنمای استفاده از فرمولها

مساحت A Area

 محیط دایره C Circumference

 طول  L Length

عرض  W Width 

ارتفاع   H Height

 شعاع   r Radius

 قطر   d Diameter

 عدد ثابت پی  Pi 3.14 constant  )

مساحت سطح     S Surface Area

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم فروردین ۱۳۸۷ساعت 18:27 PM  توسط دزدگیر کائنات   |